Infekcija citomegalovirusom može kod nekih žena dovesti do povećanja rizika za bolesti srca i dijabetes, sugeriraju nalazi znanstvenika s University of California. Povećanje rizika posljedica je veće učestalosti metaboličkog sindroma kod žena mlađih od 50 godina koje su bile zaražene ovim virusom. Veza između infekcije i rizika za bolesti srca i dijabetesa nije uočena kod muškaraca
Metabolički sindrom je skupina faktora rizika za bolesti srca i dijabetes, a uključuje višak masnog tkiva u predjelu abdomena, previsoku koncentraciju tzv. lošeg (LDL) holesterola u krvi, previsoki krvni pritisak i previsoku koncentraciju šećera u krvi.
Citomegalovirus spada u skupinu herpes virusa, a prema podacima za SAD prisutan je kod polovice osoba starijih od 40 godina. Infekcije citomegalovirusom su povezivane s drugim stanjima u čijem razvoju važnu ulogu imaju upale.
