DRŽAVNI SEKRETAR SAD

Rubio: Nemam velika očekivanja od rusko-ukrajinskih pregovora

Nakon završetka pregovora u Istanbulu, američka strana će odlučiti o vremenskom okviru mogućeg sastanka Putina i Trampa, potvrdio je Rubio

Marko Rubio. AP

S. S.

15.5.2025

Državni sekretar SAD Marko Rubio održao je konferenciju za medije nakon sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a u Ankari, na kojem se osvrnuo i na pregovore Ukrajine i Rusije u Istanbulu.

- Nemam velika očekivanja od rusko-ukrajinskih pregovora. Moja je procjena da ovdje neće biti značajnog napretka sve dok predsjednik Tramp i predsjednik Putin ne razgovaraju direktno ovoj temi - rekao je on novinarima.

Također je potvrđeno da će se on u petak u Istanbulu sastati sa turskim ministrom vanjskih poslova i ukrajinskom delegacijom.

Govoreći o sastavu ruske delegacije, koju je Zelenski nazvao "statistima", Rubio je rekao da nivo ruskog tima "ne upućuje na mogućnost značajnog napretka".

- Nadam se da griješim. Nadam se da sam sto posto u krivu. Nadam se da će sutra ujutro doći vijest o prekidu vatre. Ali to nije moja procjena - zaključio je.

Nakon završetka pregovora u Istanbulu, američka strana će odlučiti o vremenskom okviru mogućeg sastanka Putina i Trampa, potvrdio je Rubio.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.