Grčki premijer Kirjakos Micotakis izjavio je u četvrtak da bi priznanje države Palestine od strane Grčke moglo uslijediti tek nakon političkog procesa koji bi bio vođen pod pokroviteljstvom Ujedinjenih nacija, javlja Anadolu.
- Za Grčku, priznanje palestinske države doći će tek na kraju političkog procesa koji mora biti pod okriljem Ujedinjenih nacija - rekao je Micotakis u obraćanju parlamentu posvećenom pitanjima odbrane i vanjske politike, nakon sporazuma o prekidu vatre koji su posredovali SAD, Egipat, Katar i Turska.
Dodao je da Grčka jača svoje partnerstvo s Izraelom.
- Izrael vidimo kao strateškog partnera, bez obzira na to koja vlada je trenutno na vlasti - naglasio je.
Jačanje odbrane
Micotakis je ocijenio da je njegova konzervativna vlada unaprijedila međunarodni položaj Grčke i modernizirala njene odbrambene kapacitete. Posebno je istakao modernizaciju ratne avijacije kroz nadogradnju američkih F-16 aviona, nabavku francuskih Rafale i američkih F-35 borbenih aviona, kao i kupovinu četiri francuske fregate tipa FDI za mornaricu.
Govoreći o regionalnoj politici, poručio je da je vlada uspješno štitila nacionalne interese u Egejskom i Istočnom Mediteranu te u odnosima s Turskom, upozorivši na opasnost od „lažnog nacionalizma“.
Bolji odnosi s Turskom, kazao je, služe grčkim interesima, što se ogleda u smanjenom broju neregularnih migranata i povećanom broju turskih turista.
Kritike opozicije
Lider glavne opozicione stranke PASOK, Nikos Androulakis, optužio je premijera da je izbjegao govoriti o "velikim propustima i neuspjesima" vlade.
Komentirajući Micotakisovo učešće na samitu o Gazi u Egiptu, koji je vlada predstavila kao uspjeh, Androulakis je rekao da su evropski lideri, uključujući i grčkog premijera, "poslužili samo kao scenografija" za samit američkog predsjednika Donalda Trampa.
Kritikujući "jednostranu podršku" vlade izraelskom premijeru Benjaminu Netanjahuu, Androulakis je naglasio: "Postoji razlika između strateškog partnerstva s izraelskim narodom i podržavanja etničkog čišćenja."
