23.47 Sjednica Predstavničkog doma PSBiH prekinuta je deset minuta prije ponoći zbog nedostatka kvoruma.
Kako je rekla predsjedavajuća Krišto, ne zna kad će biti nastavljena ova sjednca.
23.20 Agonija na sjednici PDPSBiH se nastavlja i nakon 13 sati zasjedanja.
Zatražena je i šesta pauza u nizu.
Ovu je ponovo zatražio poslanik SDP-a Denis Bećirović, na početku rasprave o devetoj tački dnevnog reda.
Prvo je zastupnik Sadik Ahmetović zatražio da se glasa o prijedlogu da se zasijedanje prekine i nastavi sutra, jer je prioritet Doma održavanje sjednice te da predsjedavajuća Krišto otkaže svoj put u Mađarsku.
Krišto je na to odgovorila kako je ovo putovanje ranije dogovoreno i da ga ne može otkazati te da je ranije utvrđen termin održavanja sjednica.
Damir Arnaut (SBB) je kazao kako je Krišto prekršila Poslovnik jer je dala riječ svom zamjeniku Šefiku Džaferoviću, nakon što je Sadik Ahmetović zatražio pauzu. Krišto je priznala grešku, nakon čega je Arnaut zatražio pauzu u trajanju od 11 sati, te da se natavi sutra u 10 sati ujutro.
Kako je istakao, prema Poslovniku, svaki Klub ima pravo da zatraži pauzu, ali ako se traži prekid duži od pola sata o njemu se mora izjasniti Dom. No, sa 17 glasova za i 18 protiv, ovaj zahtjev je odbijen.
Ovim je i završena rasprava o stanju sigurnosti BiH, Krišto je otvorila raspravu o narednoj tački dnevnog reda, a to su putovanja ministra vanjskih poslova Igora Crnadka.
S obzirom kako Poslovnik predviđa da svaki klub ima pravo zatražiti pauzu na svakoj novoj tački dnevnog reda, prvi je to pravo je iskoristio Denis Bećirović.
22:21 I nakon četvrte pauze, poslanici su zatražili i petu.
Bećirović je uspio izazvati i smijeh u sali nakon što je predsjedavajućoj Krišto rekao da su održali konsultativni sastanak te joj predočio, kako je rekao, "da ne bi izražavali nikakve sumnje", zapisnik sa istog.
Petu pauzu zatražio je Nezavisni blok.
Kako je rekao Sadik Ahmetović, već je zabrinut kako se situacija odvija obzirom na vrijeme i važnost tačaka.
- Molim vas za pauzu od pola sata, a u međuvremenu da nam dostavite Pravilnik Parlamentarne skupštine o međunarodnim odnosima - kazao je Ahmetović.
Zamjenik predsjedavajuće PDPSBiH, Šefik Džaferović, rekao je da se očigledno radi o zloupotrebama i da sve ovo nema nikakvog smisla.
- Parlament je nakon glasanja donio odluku da se sjednica nastavi. Nakon toga uslijedile su pauze. Ovo je očigledna zloupotreba prava na pauzu. Da bismo prekinuli ovu situaciju predlažem da Dom ponovo glasa i donese odluku hoćemo li mi večeras raditi. Mi kao Kolegij nemamo pravo da, nakon što je Parlament odučivao, donesemo odluku i kako vi odlučite tako će i biti - kazao je Džaferović.
Zasjedanje će biti nastavljeno 22.50 sati.
21.50 Nakon povratka sa treće pauze zatražena je i četvrta pauza.
U obrazloženju zašto je Klub SNSD-a zatražio pauzu, Košarac je rekao da su imali konsultacije s obzirom da ima Klubova poslanika koji su tražili da se prekine sjednica i se zakaže za neki naredni termin bilo da je riječ sutra ili 15. novembra.
Krišto je rekla da će sjednica biti nastavljena, te da su u pauzi imali zasjedanje Kolegija i da su sve pauze koje su tražene, bez obzira na poslovničko pravo koje pripada svakom Klubu, očigledne zloupotrebe Poslovnika.
- Ovdje se ne radi o tome da se pauza traži radi nekih konsultacija jer se na neki način opstruira rad Parlamenta - kazala je Krišto.
Reagirao je Košarac koji je, obraćajući se Krišto, rekao da niko iz Kluba SNSD-a nikada nije komentirao kako je raspoloženje i stav u drugom Klubu.
- Ne znam odakle Vama informacija da mi nismo održali konsultacije i ja Vas molim da sa takvom praksom prestanete - kazao je Košarac.
Nakon toga, Damir Bećirović (DF) je rekao da, u skladu sa Poslovnikom, traži pauzu od pola sata.
- Ovo nije zloupotreba već je zloupotreba ovo što vi radite i kažete da ne možete u narednih mjesec zatražiti termin da se sjednica uradi na pravi način i pripremi. Ne vidim nikoga ni iz Vijeća ministara ovdje i ne postoje uvjeti za održavanje sjednice - kazao je Bećirović.
Nastavak je planiran za 22.15.
21.23 Predstavnički dom PSBiH ponovo nije, ni nakon druge pauze od pola sata, nastavio rad.
Nakon Klubova SBB-a i SDP-a i SNSD je zatražio polusatnu pauzu.
Nakon pola sata pauze koje je zatražio Klub SDP-a, Denis Bećirović je rekao da su teme o kojima raspravljaju isuviše ozbiljne i da bi se poslanici trebali dobro pripremiti za raspravu o njima.
Sadik Ahmetović (Nezavisni blok) sugerirao je da je prioritet ovog Doma održavanje sjednica te da bi se u narednom periodu trebale pažljivije planirati sjednice i zakazivati dvodnevna zasjedanja kako bi se izbjegle ovakve neugodne situacije.
Ako rad bude nastavljen i dalje, u planu je razmatranje i informacije o vrsti, broju, intenzitetu i troškovima posjeta i putovanja ministra vanjskih poslova BiH drugim državama, te njihova svrha po interese BiH i njenih građana, koju je predložio poslanik SBB-a Damir Arnaut.
Predviđeno je i razmatranje inicijative poslanika Denisa Bećirovića iz SDP-a BiH koji od Vijeća ministara traži da u roku od 30 dana u parlamentarnu proceduru dostavi izvještaj o napretku BiH u procesu priključenja NATO, s prijedlogom konkretnih mjera za dinamizaciju aktivnosti na putu ka punopravnom članstvu u NATO.
Na dnevnom redu nalazi se i deklaracija o kriterijumima za definisanje trase budućeg auto-puta između Beograda i Sarajeva, koju je predložio zamjenik predsjedavajućeg doma Mladen Bosić iz SDS-a.
Predstavnički dom trebalo bi dati saglasnost za ratifikaciju amandmana na ugovor o finansiranju između BiH, Republike Srpske, Evropske investicione banke i preduzeća "Auto-putevi Republike Srpske" zaključen 12. decembra 2013. godine za projekat auto-put Banja Luka-Doboj, te za još nekoliko sporazuma i ugovora.
Na ovaj način nastavljena je agonija, a Kolegij, kako se može čuti po hodnicima u toku pauza, želi iscrpiti poslanike pred važna pitanja.
Čini se nevjerovatnim da Kolegij, ne može naći termin narednih dana iako im je to posao.
Podsjećamo, bilo je situacija kada je sjednica prekinuta i u 18 ili 19 sati, a sada se ne nadzire kraj ovim trakavicama.
Zasjedanje bi trebalo biti nastavljeno u 21.45 sati.
20.42 Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH u desetom satu današnjeg zasjedanja razmatra Informaciju o stanju sigurnosti u BiH u 2016. godini.
Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić je, obraćajući se poslanicima, kazao da je opće stanje sigurnosti u BiH na nivou prošle pa i prethodnih godina.
Dodao je da je 6,3 posto manje prijavljenih krivičnih djela u odnosu na 2015. godinu.
Govorio je i o terorizmu te je rekao da trenutno „imamo oko 115 naših državljana koji se nalaze još uvijek u Siriji i Iraku i četiri naša državljana koji se nalaze ili su se nalazili u Ukrajini“.
Damir Arnaut, poslanik SBB-a konstatirao je da je sigurnosna situacija svakim danom lošija, te je pitao ministra Mektića ko će za takvo stanje preuzeti odgovornost.
Arnautu je replicirao Damir Bećirović, poslanik DF-a, koji je kazao da je ministar unutrašnjih poslova Kantoan Sarajevo kadar SBB-a, te da bi i od njega trebalo tražiti da preuzme odgovornost.
Arnaut je uzvratio da je minsitar unutrašnjih poslova KS-a zvanično tražio smjenu bivšeg komesera policije KS Vahida Ćosića, da su zahvaljujući SBB-u u MUP-u KS-a uvedeni međunarodni standardi i bliska saradnja s OHR-om te povećana nezavisnost policije na način da je bužet minsitarstava i policije odvojen.
- A, te standarde izbjegava federalni ministar unutrašnjih poslova i ministar MUP-a Tuzlanskog kantona u saradnji sa bivšim policajcem Begom Guticem i prateći primjer bivšeg ministra MUP-a TK-a kojeg Vi, je li tako gospodine Bećiroviću, jako dobro poznajete - kazao je Arnaut, aludirajući vjerovatno na to da je sadašnjem minsitru MUP-a TK-a prethodio minisitar iz DF-a,a za kojeg se u medijima navodilo da je dobar Bećirovićev prijatelj.
Tokom rasprave o Informaciji o stanju sigurnosti u BiH u 2016. godini, na zahtjev Kluba poslanika SBB-a BiH, data je polusatna pauza.
S obzirom na cjelodnevno zasjedanje i tok rasprave, bilo je prijedloga da se prekine današnji rad, no predsjedavajuća Krišto je rekla da ne mogu naći slobodan termin sljedećeg mjeseca.
Arnaut je ukazao na to da neke zemlje imaju višednevna zasjedanja, za razliku od sjednica PD koja se zakazuju jednom mjesečno, te je nakon toga SBB-a zatražio polusatnu pauzu.
Nakon što je sjednica nastavljena, na glasanje je stavljen prijedlog da se zasijedanje prekine i nastavi u nekom drugom terminu. Međutim, od 39 zastupnika, za prekid je glasalo njih 13, 17 ih je bilo protiv, a devet suzdržano, tako da je ovaj prijedlog odbijen.
Onda je Denis Bećirović u ime Kluba SDP zatražio polusatnu pauzu.
