SARAJEVO

Predstavnički dom odbio negativno mišljenje Komisije o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama

Za mišljenje komisije glasalo je deset zastupnika, protiv ih je bilo 27, a jedan suzdržan i komisija se zadužila da izda novo mišljenje

Predstavnički dom PSBiH. Fena

31.1.2023

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH odbio je negativno mišljenje Komisije za finansije i budžet o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, čiji je predlagač Šerif Špago (SDA).

Za mišljenje komisije glasalo je deset zastupnika, protiv ih je bilo 27, a jedan suzdržan i komisija se zadužila da izda novo mišljenje.

Podsjećamo, ranije je Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma utvrdila usklađenost ovog prijedloga sa Ustavom BiH i pravnim sistemom BiH. Komisija za finansije i budžet nije podržala principe predloženog zakona te je Domu dostavila negativno mišljenje.

Duga rasprava

Nihad Omerović (NiP) kao predsjedavajući Komisije na sjednici je govorio  o odluci o negativnom mišljenju.

- Nakon sjednice mediji su stavili meni metu na čelo i zastupnicima Naroda i Pravde. Sve je u medijima bilo segmentirano i selektivno tretirano. Svi članovi Komisije su bili jedinstveni da se ovo sistemski treba rješavati na način da se ne dozvoli ni na jedan način povećanje plaća izabranim i imenovanim dužnosnicima. Razlog za negativno mišljenje se ticalo principa, a to leži u tome da je uvedena srednja kategorija, čime bi se uvela dodatna diskriminacija. Mi nikad nećemo podržati rješenja za povećanje plaća izabranim i imenovanim zvaničnicima – kazao je Omerović.

Rejhana Dervišević (SDP) rekla je da jedino rješenje kojim će se sistemski završiti ovo pitanje je da se razdvoje državni službenici i namještenici na jednoj strani i izabrani i imenovani dužnosnici na drugoj strani te da će odmah proslijediti klubovima taj prijedlog.

"Potrebno nešto izglasati danas"

Jasmin Emrić (NES) poručio je da podržava prijedlog zastupnice Dervišević, ali da je potrebno nešto izglasati danas kako ne bi došlo do povećanja plaća da ne bi glasanje za budžet bilo glasanje za povećanje plaća i da je zato protiv mišljenja komisije.

Saša Magazinović (SDP) kazao je da ovaj prijedlog ima podršku kao privremeno rješenje, ali da ga treba skloniti iz redovne procedure i prebaciti u hitnu.

Denis Zvizdić (NiP) rekao je da se ovim pitanjem dugo bavi.

- Prijedlog Špage je jedan od modela kako bi se omogućilo povećanje državnim službenicima i namještenicima, a onemogućilo izabranim i imenovanim dužnosnicima. Prošle godine ja sam predložio Zakon kojim bi se anulirano povećanje plaća i ono je trenutno na Domu naroda. NiP će glasati protiv negativnog mišljenja sve dok Vijeće ministara ne predloži sistemsko rješenje. Na pitanje da li ćemo glasati za povećanje plaća vojnicima, policijacima i zaposlenicima u državnim institucijama odgovor je „da“, na pitanje da li ćemo glasati za povećanje plaća izabranim i imenovanim dužnosnicima odgovor je „ne“ – kazao je Zvizdić.

Zastupnik Predrag Kožul (HDZ) kazao je da podržava zaključak Komisije da Vijeće ministara napravi sistemsko rješenje koje je provodljivo, a ne da se prihvataju paušalna i ad hoc rješenja.

Uravnoteženje plaća

Sabina Ćudić (NS) je rekla da neće sigurno podržati budžet kojim će se povećati plaće i da postoji nekoliko prijedloga kako onemogućiti povećanje plaća te da je potrebno pronaći najbolje rješenje prije usvajanja budžeta, ali i da će podržati sve dobre prijedloge i odbiti mišljenje komisije.

Predlagač navedenog zakona je u obrazloženju pojasnio da podnosi predloženi zakon kako bi se uravnotežile plaće budžetskim korisnicima.

Špago je pojasnio da se radi o izmjeni jednog člana Zakona, kojim se utvrđuje osnovna plaća.

Pojasnio je da su razlozi za donošenje zakona, prije svega, sadržani u činjenici da je u proceduri donošenja budžeta institucija BiH za 2023. godinu predviđeno povećanje osnovice za platu sa 535 KM na 630 KM i da je svjestan da nije riječ o sistemskom rješenju.

- Imajući u vidu način utvrđivanja plaća u institucijama, to povećanje osnovice bi dovelo do nesrazmjernog povećanja plaća za uposlenike. Recimo zaposlenici s najmanjim koeficijentom, njihovo povećanje iznosilo bi oko 114 KM, a za funkcionere, odnosno članove Predsjedništva BiH čiji je koeficijent 10, uvećanje bi iznosilo oko 950 KM - naveo je Špago.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.