PISALI BLINKENU

Titus objavila sadržaj pisma koje su kongresmeni uputili Stejt Departmentu

Dok svijet promatra kako se odvija nezakonita invazija Rusije na Ukrajinu, za Sjedinjene Američke Države je važnije nego ikad da produbi svoj angažman na Balkanu, poručila je Titus

E. Ć.

5.3.2022

Sadržaj pisma koji je upućen Stejt Departmentu. Twitter

Dina Titus, američka kongresmenka, oglasila se, te putem svog Twitter profila poslala poruku u kojoj je istakla kako je za Sjedinjene Američke Države važnije nego ikada da pojačaju angažman na Balkanu.

- Dok svijet promatra kako se odvija nezakonita invazija Rusije na Ukrajinu, za Sjedinjene Američke Države je važnije nego ikad da produbi svoj angažman na Balkanu - poručila je Titus uz priložene fotografije pisma upućenom šefu Stejt Departmenta Entoniju Blinkenu (Antony).

- Pišemo danas da pozovemo Bidenovu administraciju da poveća svoj diplomatski angažman na zapadnom Balkanu i udvostruči svoje napore na konsolidaciji demokratije i promovisanju integracije zapadnog Balkana u Zapadnu Evropu. S obzirom na ničim izazvanu i nezakonitu invaziju Rusije na Ukrajinu, važnije je nego ikada da SAD prodube svoj angažman i uključenost u regionu. Potpuna integracija Zapadnog Balkana u transatlantsku zajednicu trebala bi biti prioritet za SAD dok nastojimo učvrstiti naše saveze širom Evrope i potisnuti širenje i utjecaj autokratskih režima, uključujući režime Rusije i Kine - piše u uvodu pisma.



Zabrinjavajuća i demokratska nestabilnost

- Zajedno sa rasprostranjenošću retorike koja izaziva podjele nekih političkih lidera u regionu, teško stečeni demokratski dobici su pod ekstremnom prijetnjom. Na primjer, sredinom januara, Visoki komesar UN-a za ljudska prava i Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini izrazili su zabrinutost da postupci i retorike koje preovladavaju u Srbiji i Bosni i Hercegovini kojima se veličaju osuđeni ratni zločinci mogu potaknuti na ponovno nasilje. Lider bosanskih Srba Milorad Dodik, prijeti povlačenjem entiteta Republika Srspka iz državnih institucija i to predstavlja veliku prijetnju Dejtonskom mirovnom sporazumu i Bosni i Hercegovini kao državi.

Jednako zabrinjavajuće je i da demokratska nestabilnost dozvoljava zlonamjernim utjecajima iz Moskve i Pekinga da uzmu maha na zapadnom Balkanu, te prijeti godinama dugog međunarodnog rada na podršci u uspostavljanju otpornih demokratija - dodaje se u pismu.

Navode da takvi trendovi dopuštaju da neliberalni narativi puste dublje korijene.

- Širom Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Srbije i Kosova, veliki dio stanovništva ne povezuje svoj kvalitet života sa demokratijom, niti povezuje poboljšanje kvaliteta života sa procesom evropskih integracija. Ovi trendovi potvrđuju ista uvjerenja izražena u podacima Međunarodnog republikanskog instituta iz 2020. godine, gdje većina ispitanika u Bosni i Hercegovini, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji također ima negativan stav o stanju demokratije u svojim zemljama i plaši se da otvoreno izražavaju svoje mišljenje. Oklijevanje pojedinih država članica EU da prime nove članice pojačalo je euroskepticizam u regiji.


Traže jači angažman

Za borbu protiv ovih trendova, vjerujemo da SAD treba poslati snažan signal zapadnom Balkanu i ostatku svijeta da smo spremni da snažno podržimo demokratske vrijednosti i promoviramo ulogu ovog regiona kao strateškog partnera u transatlantskim odnosima. ače američke investicije u regionu su kritične za očuvanje stabilnosti različitih vlada u skladu sa demokratskim principima. Ovo će pomoći u suprotstavljanju ruskom mješanju, kao i uključenosti Kine u velike infrastrukturne projekte i ulaganja u ključne industrije, uključujući komunikacije i tehnologije sljedeće generacije. SAD bi hitno trebale razviti smislenu strategiju ulaganja koja podržava i tehnologiju sljedeće generacije i ulaganja u zelenu energiju - piše u pismu.

Potpisnici pisma traže jači angažman.

- Kako bi učvrstile i zaštitile ove dugoročne investicije, SAD bi se trebale fokusirati na rad s relevantnim zainteresovanim stranama gdje je to prikladno kako bi se olakšao proces pristupanja EU i promovirala veća regionalna stabilnost. I Sjeverna Makedonija i Albanija su završile neophodan posao i pripadaju evropskoj sferi. Nastavak zaustavljanja ovog procesa samo će omogućiti zlonamjernim akterima da iskoriste ovu neizvjesnost i izazovu veću integraciju u probleme u regionu.

- Četrnaest godina nakon proglašenja nezavisnosti Kosova, vrijeme je da Srbija i Kosovo postignu sporazum o normalizaciji svojih odnosa. Kroz povećan angažman i ulaganja SAD-a i Evrope, kao i kampanju uvjeravanja javnosti da se pomjeraju čvrsti stavovi u obje zemlje, moguć je napredak u rješavanju otvorenih pitanja. Osiguravanje sveobuhvatnog sporazuma pomoći će podsticanju regionalne integracije i borbi protiv zloćudnih stranih utjecaja.


Poseban fokus na Bosnu i Hercegovinu

- Rukovodstvo bosanskih Srba nastavlja voditi secesionističku politiku koja je suprotna Dejtonskom mirovnom sporazumu i podiže tenzije među bošnjačkom, hrvatskom i srpskom zajednicom, što potencijalno rezultira nasiljem koje bi bilo teško obuzdati. Međunarodna zajednica, a posebno SAD, moraju se više zalagati za rezoluciju koja poštuje Dejtonski mirovni sporazum i koja odgovara svim političkim, ekonomskim i društvenim interesima građana Bosne i Hercegovine - naveli su kongresmeni i podsjetili da je SAD uvela sankcije Miloradu Dodiku.

- Čini se da građani širom Bosne i Hercegovine daju prioritet miru i ekonomskim prilikama prije svega i SAD bi trebale iskoristiti ovaj osjećaj, u saradnji sa našim saveznicima i partnerima u regionu, da se pronađe put koji će uključiti sve građane, bez obzira na etnički identitet - dodali su kongresmeni u pismu.

Inače, pismo su potpisali Dina Titus, Bred Šnajder (Brad Schneider), Vilijam Keting (William R. Keating), Adriano Espaillat, Džim Kosta (Jim), Edi Bernis Džonson (Eddie Bernice Johnson), Huan Vargas (Juan), Dejvid Prajs (David E. Price), Riči Tores (Ritchie Torres), Džejms Mekgovern (James P. McGovern), Ted W. Lieu, Emanuel Klaver (Emmanuel Cleaver), Albio Sires, Žozef Morel (Joseph D. Morelle), Mark Vesi (Marc Veasey), Tom Malinowski, Dejvid Sisilin (David N. Cicilline), Džerald Konoli (Gerald E. Connolly) i Šeila Mekormik (Sheila Cherfilus-McCormick).


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.