BEBE I MAME

Učenje jezika počinje dok smo još u stomaku

Avaz.ba

7.8.2017

Nedavno sprovedeno istraživanje bacilo je novo svjetlo na čudesan proces usvajanja jezika kod beba. Ispostavlja se da je prenatalni period mnogo važniji nego što se to ranije mislilo.

Posmatranjem djece koja su usvojena u inostranstvu nedugo po svom rođenju i koja su odrasla učeći različit jezik u odnosu na onaj kojem su bila izložena u majčinom stomaku naučnici su ustanovili da bebe mogu da čuju prije i nedugo nakon što se samim rođenjem promijeni način na koji čujemo zvuk, što ideji "maternji jezik" daje sasvim novo značenje.

Naučnici su već neko vrijeme upoznati s činjenicom da novorođene bebe preferiraju da slušaju iste glasove koje su slušale tokom prenatalnog perioda, kaže Ana Katler, psiholingvista i profesor na Marks institutu za mozak, ponašanje i razvoj na Univerzitetu u Zapadnom Sidneju, Australija.

Novorođene bebe mogu da prepoznaju glasove koje su slušale tokom posljednja tri mjeseca trudnoće, a zato što ti zvuci dolaze od njihovih majki, ove bebe više vole da slušaju glasove svojih majki nego nepoznatih ljudi.

Bebe i djeca nakon rođenja savršeno mogu ovladati novim jezikom, ali učenje koje se odvija prenatalno otkriva fascinantne procese usvajanja jezika i razvoja mozga, koje možemo podstaći pjevušenjem, čitanjem naglas i pričanjem.

- Osnovna poruka roditeljima je da se ne zamajavaju idejama da svoju veoma malu djecu forsiraju na učenje jezika. Jednostavno, radite one stvari koje su vam prirodne i lake, kaže dr Moon.