LIFESTYLE

Bogati neradnici iz Silikonske doline: Rade malo, a zarađuju milione

Avaz.ba

7.8.2017

Javna tajna Silikonske doline je da postoji grupa bogatih inženjera koji rade vrlo malo, većinu dana ništa, ali i dalje im se na račune slijevaju stotine hiljada dolara prihoda, a za Business Insider su progovorili o tome kako je moguće da imaju takav posao.

Radi se o zaposlenicima koji rade "rest and vest" metodom. Vesting je pojam koji dolazi iz ekonomije, a koji znači da kompanija daje određene benefite kroz dionice zaposlenicima koje tako motivira da ostanu u kompaniji i više se trude. 

"Resting and vesting" u praksi znači da zaposlenik, najčešće inženjer, ima vrlo malo odgovornosti, a ponekad nikakve i "visi" u firmi koja mu redovno isplaćuje punu platu i zaradu od dionica.

Ljude na tim pozicijama zovu i "podmetačima" jer u principu ničemu ne služe, a firmama je isplativije držati ih par mjeseci da tako "rade" nego da odu, jer im u krajnjem slučaju trebaju za uhodavanje novih ljudi, za pokrivanje rupa ili jednostavno moraju čekati da završi neki projekt prije nego odu u neku drugu firmu ako su eventualno pronašli drugi posao.

Postoje razni tipovi koji koriste "rest and vest" metodu, od onih koji nađu drugi posao jer im je na ovom dosadno, do onih koji skroz iskoriste situaciju pa na posao dolaze u 11 sati, odlaze na duge pauze nakon toga i rade stvari koje njih zanimaju.

Kako je to sve moguće? Za primjer uzmimo Mannyja Medina, osnivača start upa Outreach, koji je jednom bio "podmetač" u Microsoftu. Prije nego je završio fakultet uspio je dobiti posao i dali su mu određene projekte. On je svoje projekte završio nekoliko mjeseci prije nego su planirali pa je Microsoft obavijestio da mu je plan otići od njih nakon što diplomira.

Kako su ga htjeli zadržati još malo da znanje prenese drugima, ostavili su ga na punoj plati, ali mu nisu dali nove projekte, jer bi to značilo da ostaje duže nego planirano. Tako je on zapravo samo bio dostupan za odgovaranje na pitanja i obavljao je neku sitnu dokumentaciju, a primao je plazu koju bi netko dobio da je radio i prekovremene.

- Dolazio bih u 11 sati, i odlazio na duge ručkove. Nisu vam htjeli dati novi projekt ili vas uključiti u novi tim jer je to nešto što bi onda kasnije morao preuzeti neko drugi kad biste vi otišli, a opet su vas htjeli u blizini dok se novi ljudi ne uhodaju - ispričao je Medina.

U Googleu postoje mnogi inženjeri na višim pozicijama koji rade, ali samo toliko da zarade na dionicama i zbog tih zarada ih firma zadržava. Rade malo, ali promišljeno, tako da na kraju opet prestignu one radnike koji se muče po cijele dane da obave manje zadatke.

Kad dođeš do određene razine zarade, ne moraš više toliko raditi, rekao je jedan inženjer, i onda počneš sve više odlaziti na pauze, uzimati više godišnjeg odmora i više se igrati po firmi koja ionako nudi puno mogućnosti za zabavu. Iako se to čini kao posao iz snova, sagovornici otkrivaju da ovakvo ponašanje traje vrlo kratko. Svi su oni ovisnici o radu, pa čak i ako su kratko uživali u neradu, dosadi im takav život i vrate se na pravi posao.

- Za karijeru je i opasno predugo biti "rest and vest" zaposlenik jer će te drugi prestići, a neka druga firma neće ni vidjeti koristi od tebe da te kasnije zaposli - kaže jedan od inžinjera.

Ti inženjeri su puno plaćeni, no niko drugi na tržištu nije zainteresiran za njih ako se pročuje šta 'rade'. S vremenom im i samima dosadi taj spori ritam, ponovno zavrnu rukave i uhvate se posla, prenosi Jutarnji.hr.