GLOBUS

Trumpova igra za vjernu publiku

Avaz.ba

4.8.2017

Predsjednik SAD Donald Trump podržao je prijedlog zakona koji bi drastično smanjio broj doseljenika u SAD.

To bi, kažu kritičari, ugrozilo američku ekonomiju. Zakon će vjerovatno propasti u Kongresu, ali Trumpu to donosi poene.

Kada bismo morali da imenujemo samo jednu temu koja je obilježila Trumpovu kampanju, to bi svakako bilo pitanje imigracije. Zid ka Meksiku i proterivanje miliona ilegalnih imigranata bila su obećanja koja su mu pomogla da porazi kandidate unutar republikanskih redova i, na kraju, Hillary Clinton.

Nije zato stoga iznenađenje što je Trump od useljenja u Bijelu kuću pokušavao na razne načine da ispuni to obećanje, doduše sa umjerenim uspehom. Iako su zabrane ulaska u SAD za državljane sedam pretežno muslimanskih zemalja pale na sudu, sama predsjednikova retorika je izazvala strah kod imigranata koji su već u SAD te drastično smanjenje broja ilegalnih prelazaka granice.

Posljednje dvije sedmice – sa pojačanim optužbama o šurovanju sa Rusima tokom kampanje, sankcijama protiv Moskve koje je nametnuo Kongres te karuselom na funkcijama u Bijeloj kući – svakako su bile teške za Trumpa. On se zato vraća temi koju voli jednako kao i njegovi birači – imigraciji.

Kao Kanada?

Ovoga puta je na tapetu legalna migracija. Trump je u srijedu podržao prijedlog zakona dvojice republikanskih senatora kojim bi se prepolovio broj takozvanih Zelenih karti – najviše 50.000 ljudi godišnje moglo bi da dobije stalni boravak u SAD.

Prešlo bi se na sistem prema kojem Amerikanci u zemlju puštaju samo onog ko im (kao radna snaga) treba. Kompetetivni proces bi, kako je rekao Trump, trebalo da favorizuje one koji govore engleski i kvalifikovane radnike. Uveo bi se sistem bodovanja, slično kao u Kanadi.

No posmatrači Trumpov potez – dan prije nego što je otišao na odmor – vide prije svega kao pokušaj pranja imidža u biračkom tijelu. „Predviđam da Kongres neće biti u stanju da progura složenu reformu imigrantske politike ove ili sljedeće godine“, rekao je za DW Stiven Jejl-Loer, jedan od najuglednijih stručnjaka za imigrantsko pravo.

 Najtvrđi Trumpovi birači vole da slušaju o zaustavljanju imigracije

Ta reforma je, prema njegovim riječima, jednako složena i kontroverzna kao i reforma poreskog ili zdravstvenog sistema – koja je u Kongresu neslavno propala kada je Trump htio da dokine novine koje je u prošlom mandatu uveo Barack Obama.

„Kongres je nekoliko puta tokom prošle decenije pokušavao i nije uspijevao da popravi naš nakaradni sistem imigracije. Svaki zakonski prijedlog u tom pravcu zahtjeva dvopartijski konsenzus, ali ovaj zakonski prijedlog na tome pada“, dodaje Jejl-Loer.

Opasnost za ekonomiju

Zapravo Trumpova inicijativa nema čak ni nepodijeljenu podršku Republikanaca. Lindzi Grejem, uticajni senator sa dugim stažom iz Južne Karoline, rekao je tako da u principu podržava sistem bodovanja, ali da odbacuje konkretni prijedlog „jer bi smanjio imigracija upola, uključujući brojne imigrante koji legalno rade u našoj poljoprivredi, turizmu i servisnim industrijama“.

„Grana broj jedan u privredi Južne Karoline je poljoprivreda, a turizam je broj dva. Ako bi ovaj prijedlog zakona postao zakon, to bi razorilo našu ekonomiju koja se zasniva na imigrantskoj radnoj snazi“, dodao je Grejem.

Denis Džilmen, stručnjak za migracije sa Univerziteta Teksas, kaže da bi ovakav zakon bio „sramotan“ za tradiciju SAD kao useljeničke zemlje. „Striktno bi bilo ograničeno doseljavanje porodica što znači da bi bile izbrisane vrijednosti porodičnog zajedništva i integracije. To takođet odudara od trenutnih potreba naše ekonomije.“

Ako je prijedlog zakona osuđen na propast, zašto se Trump uopšte bakće njime? Zar mu neće politički naškoditi (još jedna) propala inicijativa? Neće, kaže Jejl-Loer. „Trumpu je lako da pozove na smanjenje imigracije i da time politički poentira u biračkoj bazi. Ako zapravo i ne može da ostvari svoj cilj, uvijek za to može da okrivi Kongres.“