GLOBUS

Tetovaža bande dovoljna za deportaciju iz SAD

Avaz.ba

22.7.2017

U agenciji za migracije navode da se osoba smatra pripadnikom bande ako ispunjava dva ili više kriterija, uključujući ako ima tetovažu bande, kreće se u područjima kojima bande operiraju ili nosi karakterističnu odjeću. Američki imigracijski agenti iduće sedmice kreću u masovne racijediljem zemlje kako bi među ostalima uhitili tinejdžere koji su u zemlju ušli bez skrbnika i sumnja se da su članovi bandi, u sklopu žešćeg okršaja predsjednika Donalda Trumpa s ilegalnom migracijom.

Akcije bi trebale početi u nedjelju i trajati do srijede, stoji u internim uputama dostupnima Reutersu. Cilj racija su 16-godišnjaci i 17-godišnjaci, kaže se u dokumentu.

U agenciji za migracije navode da se osoba smatra pripadnikom bande ako ispunjava dva ili više kriterija, uključujući ako ima tetovažu bande, kreće se u područjima kojima bande operiraju ili nosi odjeću karakterističnu za pojedinu kriminalnu skupinu. Agenti ističu da su te osobe prijetnja nacionalnoj i javnoj sigurnosti.

Trump, koji je obećao pojačati borbu protiv ilegalnih migracija, prioritetom smatra članove bande Mara Salvatrucha ili MS-13 sa sjedištem u El Salvadoru.

Odvjetnik specijaliziran za pitanje migracija David Leopold upozorava da bi u racijama mogla stradati nedužna djeca.

- U puno slučajeva djeca ne ulaze u bande dobrovoljno, nego im stariji članovi prijete i prisiljavaju ih da stave tetovažu ako žive u određenom kvartu - rekao je.

Mete racija bit će i roditelji koji su ilegalno prešli granicu s djecom i za koje je izdan sudski nalog za deportaciju, kao i imigranti koji su u SAD ušli kao djeca bez skrbnika i u međuvremenu su navršili 18 godina, navodi se u uputama.

Administracija bivšeg predsjednika Baracka Obame, također se 2016. obračunala s tim dvjema skupinama, ali je agentima naredila da prioritetno deportiraju samo one koji su počinili teški zločin ili su nedavno stigli u SAD.

Reuters piše o slučaju samohrane majke s četvero djece koja se u petak skrila u crkvi u Connecticutu nakon što su savezne vlasti naredile da se deportira u rodnu Gvatemalu.

Nury Chavarria, koja je u SAD stigla 1993. i zatražila politički azil zbog političkih nemira i nasilja u domovini, trebala je u zrakoplovu za Gvatemalu biti u četvrtak.

Umjesto toga 43-godišnjakinja je potražila utočište u pentekostalnoj crkvi u New Heavenu. Radi se o samohranoj majci četvero djece od devet do 21 godinu, od kojih jedno boluje od cerebralne paralize.

Sve četvero djece rođeno je u SAD i američko državljanstvo stekli su automatizmom.