Marcel Hirscher prvo ime SP-a u St. Moritzu, skroman učinak bh. skijaša

Završeno 44. svjetsko prvenstvo u alpskom skijanju

Autor:(Fena)

20.2.2017

U mondenskom švicarskom zimskom centru St. Moritzu, završeno je 44. svjetsko prvenstvo u alpskom skijanju.

Na dvonedjeljnom takmičenju učestvovalo je više od 600 takmičara iz 70 zemalja, među kojima i šest predstavnika iz Bosne i Hercegovine.

Prema očekivanju Austrija je potvrdila status prve velesile u tom sportu s osvojenih devet medalja, tri zlata, četiri srebra i dvije bronze, druga je Švicarska s istim brojem zlatnih i bronzanih odličja, uz dva srebra, dok su treći Francuzi za dva zlata.

Pojedinačno najuspješniji učesnik prvenstva bio je Austrijanac Marcel Hirscher sa dva zlata u veleslalomu i slalomu te srebrom u alpskoj kombinaciji. Najbolji skijaš današnjice i petostruki pobjednik Svjetskog kupa u St. Moritzu, ponovio je 21 godinu star rekord legandarnog Italijana Alberta Tombe, koji je na SP-u 1996. godine u Sierra Nevadi osvojio zlata u obje tehničke discipline. Dvadeset sedmogodišnji Austrijanac na svjetskim prvenstvima dosad je ukupno osvojio šest zlatnih i tri srebrene medalje, a ovogodišnje takmičenje je napustio bogatiji za 126.000 švicarskih franaka.

Iza Hirschera sa po jednim osvojenim zlatom i srebrom u St. Moritzu slijede Švicarkinja Wendy Holdener, Amerikanka Mikaela Shiffrin i Kanađanin Erik Guay.

Na vječnoj listi zamalja osvajača madalja Austrijanci su s novih devet medalja na svim dosadašnjim prvenstvima ukupno osvojili 286 medalja (95 zlatnih, 99 srebrenih i 92 bronzane), slijede Švicarska sa 191 medaljom (64, 68, 59) i Francuska sa 128 (44, 50, 34).

Skijaši i skijašice BiH ostvarili su skroman učinak na prvenstvu. Najbolje plasmane od šest naših predstavnika ostvarila je Žana Novaković koja je zauzela 53. mjesto u veleslalomu, Elvedina Muzaferija bila je 55. u slalomu, a Eman Emrić 61. u veleslalomu.

Tabela zemalja osvajača medalja na 44. svjetskom prvenstvu u alpskom skijanju u St. Moritzu: