GLOBUS

Trumpova objava rata

Novi predsjednik SAD-a u borbi protiv medija

DW

13.1.2017

Što je složenija neka situacija, to je važniji odmak kako se iz vida ne bi izgubilo ono što je važno. 

Dakle, u srijedu je budući predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump održao svoju prvu takozvanu novinsku konferenciju na toj dužnosti. Sloboda medija je u demokratiji važno dobro, budući da novinarke i novinari, zastupajući građane jedne zemlje, kontroliraju vlastodršce. S jedne strane, istražujući potajno. I s druge, upornim ispitivanjem, primjerice na novinskim konferencijama, piše Deutsche Welle.

Ova konferencija je bila dugo najavljivana i više puta odgađana. Trebalo se raditi o tome kako milioner Trump želi garantovati da neće svoje privatne poslovne interese ostvarivati uz pomoć predsjedničke moći. U Trumpovom slučaju to pitanje nije banalno, budući da on, primjerice, kao vlasnik hotela u SAD-u neposredno profitira ako su u njima smješteni političari i lobisti. Mnogi se brinu i da bi kod svojih globalnih poslova budući predsjednik mogao miješati političke i privatne dogovore. A ako ne direktno, onda možda indirektno, budući da će ubuduće raspolagati informacijama s kojima je u jasnoj prednosti u odnosu na konkurente.

Teške optužbe

Večer prije novinske konferencije izbio je skandal kada je više medija, među kojima i velika američka televizijska postaja CNN, javilo da ruska tajna služba raspolaže materijalom koji i privatno i ekonomski kompromitira čovjeka koji će uskoro postati najmoćniji na svijetu. Te su informacije navodno dostavljene američkim tajnim službama i sada su, samo nekoliko dana uoči polaganja predsjedničke zakletve, procurile u javnost. Trump je munjevito reagirao. Optužio je novinare kao lažljivce, a postupak američkih tajnih službi usporedio sa spletkama u nacističkoj Njemačkoj. Kao i uvijek, za to je koristio Twitter.  

To je nečuveno. I odražava ponovo prijeteću zbrku u kojoj se u međuvremenu našlo američko društvo. Odnos vodećih političara s medijima je po prirodi stvari komplikovan. Njihovi interesi su često previše oprečni. Ni kod Baracka Obame nije bilo drugačije. U novijoj historiji malo koji predsjednik je rjeđe odgovarao na pitanja novinara. No u ovoj prošloj predizbornoj kampanji odnos je bio tako zatrovan, da u međuvremenu ugrožava temelje te zemlje. To je usko povezano s Trumpovim agresivnim stilom. I sa činjenicom da je koristio nove medije kako bi bez provjere širio obične laži. Primjerice o svojim poreznim obvezama ili o navodnom lošem stanju američke ekonomije.

No još opasnije je temeljno nepovjerenje u rad novinara, koje je Trump posijao. Bez obzira koliko kritički izvještaji utemeljeni bili, njih se jednostavno odbacuje kao lažne vijesti. Time skoro više nije moguće kritički pratiti vladu. Ono što nije u skladu sa slikom svijeta, odbacuje se kao laž.

Ali to ne vrijedi samo za Trumpov štab. I druga strana je često bez preispitivanja bila spremna vjerovati i širiti kritičke informacije o Trumpu. Prigovor o iskrivljenom izvještavanju liberalnih medija nije uvijek pogrešan!

Nema odgovora na kritička pitanja

Donald Trump je u srijedu svijetu jasno pokazao kako će se ubuduće ponašati prema kritičkim novinarima. Jednom reporteru CNN-a uskratio je odgovor, rekavši da on podržava lažne vijesti. Oštrim pitanjima kolega iz drugih medijskih kuća suprotstavio se zlobom, nije bilo odgovora na stvarno važna pitanja, samo daljnja obećanja bez pokrića, primjerice da će uskoro biti uvedeno potpuno novo zdravstveno osiguranje, da će biti ukinut Obamacare i izgrađen zid na granici prema Meksiku, koji će onda jednoga dana platiti Meksiko.

U pročitanoj izjavi jedna Trumpov advokat objašnjava kako on ubuduće namjerava odvojiti privatne interese od politike: tako da će poslove prenijeti na svoje sinove i do kraja svog mandata ne želi više ništa znati o tome. Ni o tome nisu bila dopuštena detaljnija pitanja. No Trump se uobičajeno opširno očitovao o svojim odlikama. Tako je ustvrdio da je on najveći tvorac novih radnih mjesta kojeg je Bog ikada stvorio.

U stvari ovo nije bila novinska konferencija, nego nagovještaj toga kako se budući predsjednik namjerava ophoditi prema kritičkim novinarima. „Otpušteni ste", bila je njegova posljednja rečenica. Bio je to vic namijenjen njegovim sinovima, ako neće uspješno voditi njegove poslove. No nitko od nazočnih novinara se nije nasmijao.