VIJESTI

Svinjska gripa stiže u BiH

U Hrvatskoj četiri pacijenta hospitalizirana zbog H1N1

Autor:A. NUHANOVIĆ

4.12.2016

Virus H1N1, poznatiji kao svinjska gripa, od kojeg su oboljela četiri pacijenta u Hrvatskoj, očekuje se i u Bosni i Hercegovini. Iako do sada zavodi za javno zdravstvo nisu zabilježili nijedan slučaj, epidemiolozi očekuju da bi ovaj virus, kao i ranijih godina, mogao pokositi građane koji se nisu vakcinisali.  

Mjere prevencije 

- Val gripe očekuje se od decembra do marta. Vrlo je bitno poduzeti mjere prevencije, odnosno vakcinisati što veći broj građana - kažu epidemiolozi.

Iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH ističu da u Federaciji svake godine od gripe oboli od deset do 15 posto stanovništva. 

- Kao i u drugim zemljama, i kod nas je aktivnost gripe još niska. Prema prispjelim podacima iz nadzora, u FBiH su prijavljena 4.523 oboljenja slična gripi, ali Mikrobiološki laboratorij KCUS-a, još nije detektirao virus svinjske gripe - kazala nam je dr. Mirsada Mulaomerović, epidemiolog Zavoda FBiH.  

Navela je da kantonalni zavodi svake godine nabave između 30.000 i 40.000 doza vakcina za sezonsku gripu. Pojašnjava i da su prvi simptomi svinjske gripe jednaki kao i kod drugih bolesti, navodeći da su trudnice i djeca među posebno osjetljivima, kao i astmatičari i drugi hronični bolesnici. Ističe i da nije potrebno potražiti pomoć ljekara ako simptomi bolesti ostanu jednaki kao i simptomi sezonske gripe. To, međutim, nije slučaj ako odrasla osoba dobije iznenadne vrtoglavice, visoku temperaturu, bolove u prsima i abdomenu te kratkoću daha. 

Iz kantonalnih zavoda potvrđeno nam je da su domove zdravlja opskrbili vakcinama za sezonsku gripu. Tako je Kanton Sarajevo (KS) nabavio za ovu sezonu 8.000 vakcina. Do sada je, kako nam je potvrdio Arman Šarkić, portparol „Doma zdravlja KS", u glavnom bh. gradu vakcinisano između 5.000 i 6.000 građana. 

Nije kasno 

- Vakcine smo distribuirali u svih devet domova zdravlja i ambulante porodične medicine. I ove godine vakcinisale su se većinom osobe starije od 65 godine. Stoga apelujemo na radno sposobno stanovništvo da se odazove vakcinisanju, još nije kasno, jer, ako se pojavi epidemija gripe, onda se vakcinacija obustavlja - kazao je Šarkić. 

U Hercegovačko-neretvanskom kantonu dostupno je 1.560 vakcina, potvrdio nam je Rasim Smajkić, diplomirani sanitarni inžinjer, koji radi u Službi epidemiologije Zavoda za javno zdravstvo HNK.

- Prošle godine ostao nam je mali broj vakcina, tako da se nadam da je ovaj broj vakcina dovoljan - kaže Smajkić. 

Vakcinacija  traje i u Tuzlanskom kantonu, koji je, kako nam je potvrdila dr. Azra Džaferagić-Franca iz Zavoda za javno zdravstvo TK, ove godine nabavio 5.450 doza. 

- Vakcine smo distribuirali domovima zdravlja, jednom centru za smještaj iznemoglih osoba i socijalno ugroženih, Domu penzionera Tuzla i klinikama - kazala je Džaferagić-Franca. 

Nemaju rezervi

Za razliku od ovih kantona, u Unsko-sanskom (USK), kako nam je kazala epidemiolog Amra Hasić, sve vakcine za gripu su potrošili.

- Mi smo na raspolaganju imali 3.000 doza i sve smo ih potrošili - kazala je Hasić, koja je istakla da ovaj zavod više neće nabavljati vakcine i da nemaju rezervnih doza.

Iako smo kontaktirali zavode za javno zdravstvo Srednjobosanskog i Zeničko-dobojskog kantona, niko nije odgovarao na pozive. 

Stanje u brojkama   

- 8.000 doza nabavljeno, a utrošeno 5.000 do 6.000 u KS
- 5.400 doza nabavljeno u TK 
- 3.000 doza nabavljeno i sve utrošeno u USK 
- 1.560 doza nabavljeno u HNK 

Kako smanjiti rizik od gripe

- Izbjegavajte gužve i zatvorene prostore
- Brišite maramicom nos i usta kada kašljete ili kišete
- Perite ruke često sapunom i vodom, jer to smanjuje rizik
- Izbjegavajte bliski kontakt s bolesnim ljudima - budite udaljeni od bolesnika barem jedan metar
- Ako ste bolesni, ostanite u kući i ograničite kontakt s drugim osobama