LIFESTYLE

U Kini upaljen najveći radioteleskop koji istražuje vanzemaljce

Izgradnja koštala 180 miliona dolara

Redakcija

27.9.2016

Kina je pustila u rad najveći radioteleskop na svijetu, čija je površina čak oko 30 fudbalskih terena, a istraživat će da li postoji inteligentan život van Zemlje.

Ovaj projekat, zajedno s nedavnim lansiranjem druge kineske svemirske stanice, pokazuje koliko rastu ambicije Kine u istraživanju svemira i sticanju prestiža na međunarodnom naučnom planu, navodi agencija AP.

Zvanična kineska novinska agencija Sinhua javila je da je stotine astronoma i zaljubljenika u svemirska istraživanja prisustvovalo otvaranju ovog radioteleskopa koji naučna zajednica naziva skraćenicom FAST - radio teleskop sferičnog prečnika od petsto metara (Five-hundred-metre Apertre Spherical radio Telescope).

Istražitelji su naveli da će FAST tragati za gravitacionim talasima, bilježiti radio emisije sa zvijezda i iz galaksija i osluškivati znake inteligentnog vanzemaljskog života.

Teleskop prečnika 500 metara nalazi se u ruralnoj zoni južne provincije Guidžu između tri planine koji mu obezbjeđuju prirodni oslonac. Njegova izgradnja trajala je pet godina i koštala je 180 miliona dolara. On je veći od Aresibo teleskopa u Portoriku, prečnika 300 metara.

Izgradnja konstrukcije od 4.450 panela, nazvane "Tijanjan", ili "Oko neba", počela je 2011. i završena je u julu.

Kina je takođe završila izgradnju turističkih pristupa, kao što je terasa za posmatranje na obližnjoj planini.

Kina izdvaja milijarde dolara za svemirska istraživanja i osvajanje svemira koje smatra simbolom nove snage zemlje.