BIH

Referendum u Republici Srpskoj je prošao – šta sada?

Odjeci Dodikovih poteza

Avaz.ba

26.9.2016

Rezultat referenduma u RS nije iznenadio jer, referendumi se u regionu ne koriste za produbljivanje demokratije, već za učvršćivanje neke političke pozicije.

To ocijenjuje Deutsche Welle, uz analizu pitanja da li će se tenzije u BiH nastaviti.

Referendum je bio i prošao, ali pitanje koje se sada postavlja glasi: Da li će okončanje referenduma smanjiti napetost u Bosni i Hercegovini ili će ipak doći do produžetka tenzija?

Dragan Đukanović, potpredsjednik beogradskog Centra za spoljnu politiku, za DW ocjenjuje da će se sada ući u situaciju “u kojoj neće doći do eskalacije napetosti, ali svakako neće doći ni do smirivanja situacije". 

“Sada je najvažnije da ne dođe do dodatne eskalacije. A što se tiče reakcija na referendum, pre svega moramo videti kakva će biti reakcija visokog predstavnika, a zatim Suda i Tužilaštva BiH. Ali sve je to sada u domenu špekulacija, jer postoje brojne presude Ustavnog suda BiH koje nisu poštovale ni hrvatska i bošnjačka strana", podsjeća Đukanović. 

Reakcija Zapada – izbor loših opcija 

Međunarodna zajednica je ovim referendumom dobila ćušku, i sada ćemo vidjeti kakva će biti njihova reakcija, ocjenjuje za DW politikolog Duško Radosavljević. 

“Problem je što ne znam šta bi bila odgovarajuća reakcija nakon referenduma. Vi danas ne možete da se pravite da se ništa nije desilo i da možda u nekom trenutku ovo neće biti iskorišteno za neki novi referendum. A ako pokrenete neke teže sankcije, to će također biti zapaljiva situacija. U svakom slučaju, mislim da će morati da uslijede neke makar kozmetičke sankcije; sad, da li je kozmetičko kažnjavanje ako tražite da se smijeni, recimo, predsjednica vlade RS Željka Cvijanović ili će se možda ići i na smjenu predsjednika RS Milorada Dodika – to je već pitanje odlučnosti. Ali, kako da sada visoki predstavnik kazni Dodika ako ovaj za svoje poteze ima podršku Moskve? A ako to uradite, ne očekujete valjda će Bakir Izetbegović reći da mu je žao ili će trijumfalno reći da je pobijedila njegova politika? A onda se u Mostaru može pojaviti vođa Hrvata koji može reći evo vidite šta rade po Bosni, i mi bi trebalo isto da uradimo kao RS. Zato mislim da sada nijedan potez nije dovoljno dobar", smatra Radosavljević.

Književnik Vladimir Kecmanović kaže za DW da će “međunarodnoj zajednici, na neki način, biti olakšana situacija činjenicom da sam predmet referenduma nije nešto od čega zavisi funkcionisanje ni Republike Srpske, ni Bosne i Hercegovine. Danas se jednostavno ništa neće desiti zbog rezultata ovog referenduma. Ono što je donekle nezgodno za bošnjačku stranu i međunarodnu zajednicu je što ovaj referendum otvara jedan mehanizam za referendumsko odlučivanje o ozbiljnijim i nezgodnijim pitanjima“. 

“Prijetnje secesijom, nestabilna politička situacija, i međusobne prijetnje, postale su prepoznatljiv znak BiH. Bosna i Hercegovina je svakako država koja ne funkcioniše, i mislim da je jedno od rješenja možda neka međunarodna konferencija o Bosni i Hercegovini", ističe Duško Radosavljević. “Jer, neko riješenje za funkcionalnu državu mora da se pronađe. Čini mi se da nikome u svijetu nije interes da se BiH dalje cijepa. Ali, vidite da se s vremena na vreme pojavljuju neke sile, ili regionalni igrači, koji podgrijevaju nečije nade u Bosni i onda ulazimo u probleme“. 

Dragan Đukanović misli da je protekli referendum “bio lakmus-papir rukovodstva RS za neke buduće referendume – prvo o nadležnostima koje su proteklih decenija prenijete s entiteta na nivo države, a potom možda i o nekom drugom statusu RS. Ali, s obzirom na postavku međunarodnih odnosa, mislim da to ipak neće biti moguće“. 

Ko je odgovoran za referendum? 

Kako međunarodna zajednica nije uspjela da spriječi referendum, proteklih dana se moglo čuti da će reakcije uslijediti nakon referenduma. U tom konktestu govori se i o hapšenju predsjednika RS Milorada Dodika. Vladimir Kecmanović smatra da do hapšenja neće doći. “A što se tiče krivičnih prijava, to nije prvi put da se prijeti krivičnim prijavama protiv Dodika. Mislim da će se možda nešto i desiti u tom smislu, ali da to neće biti nešto žestoko i da će brzo pasti u zaborav. Mislim da je važno napomenuti da je i ovaj referendum, kao i onaj o pravosuđu koji nije održan, bio reaktivni i posljedica pritiska druge strane. Republika Srpska stalno ponavlja da se drži Dejtonskog sporazuma, a reaguje onda kada Dejtonom garantovana prava bivaju ugrožena". 

Beogradski mediji dosta pažnje su posvetili i izjavi Bakira Izetbegovića, koji navodi da će “Milorad Dodik doživjeti sudbinu Sadama, Miloševića i Gadafija". Vladimir Kecmanović smatra da je Bakir Izetbegović “lično najodgovorniji za održavanje ovog referenduma, jer je ta rasprava o ukidanju datuma praznika RS potekla od njega – i zbog jedne simboličke stvari je sada otvorio pitanje izjašnjavanja i o drugim stvarima. Od njega je stoga očekivano da je ljut, ali umjesto na sebe, ljut je na drugu stranu, i zato sada daje neodmjerene i nerealne izjave. A što se tiče očekivanja bošnjačke strane od Zapada, ona su nerealna i, ako mene pitate, ta nerealna očekivanja od Zapada su u dobroj mjeri i proizvela rat u Bosni. Svaki put se nanovo pokazuje da Zapad nije prijatelj bošnjačke strane, ali vrlo vješto njima manipuliše“.