EURO 2016: Poljska se nakon penala plasirala u četvrtfinale

Odigran duel osmine finala

A. Beganović

25.6.2016

Fudbaleri Poljske plasirali su se u četvrtfinale Eura, nakon što su poslije penala bili bolji od Švicarske. Ključni momenat desio se u drugoj seriji, kada je Xhaka promašio gol. Golmani nisu imali uspjeha, a svi ostali šuteri bili su sigurni.

1. serija: Lichsteiner (Švicarska) pogađa, Lewandowski (Poljska) pogađa
2. serija: Xhaka (Švicarsak) promašaj,  Milik (Poljska) pogađa
3. serija: Shaqiri (Švicarska) pogađa, Gilik (Poljska) pogađa
4. serija: Schar (Švicarska) pogađa, Blaszcykowski (Poljska) pogađa
5. serija: Rodriguez (Švicarska) pogađa,  Krychowiak (Poljska) pogađa

120' Nema sudijske nadoknade. Gledat ćemo penale.

495658-01-02

119' Blaszcykowski se našao u dobroj prilici za Poljsku. Lopta se odbila od golmana, ali je odbrana Švicarske nekako izbacila loptu.

118' Seferović je uspio dodati loptu u kazneni prostor gdje je bio Derdiyok. Ipak, napadač se ne snalazi i još jedna prilika ide u nepovrat.

115' Embolo se probijao po desnom krilu, ali se spetljao i na kraju je lopta završila u golautu.

495509-01-02

113' Derdiyok je imao priliku odvesti Švicarsku u četvrtfinale. Na vrijeme je utrčao u slobodan prostor i glavom udario loptu, ali se ispriječio Fabianski.

111' Seferovic je poslao opasan dugi pas, ali je protivnička obrana presjekla dodavanje.

109' Švicarska je krenula otvorenije. Žele meč riješiti prije penala.

106' Počeo je drugi produžetak. Švicarska kreće u prvi napad. samo što su krenuli sa centra, Seferović se našao u prilici, ali loše šutira.

495418-01-02

105' Završen je prvi produžetak.

103' Slawomir Peszko ulazi na travnjak, a izlazi Kamil Grosicki.

101' Maczynski će napustiti travnjak, a zamijenit će ga Tomasz Jodlowiec. Prva izmjena kod Poljske.

98' Grosicki je pucao iz dobre pozicije malo izvan šesnaesterca, ali mu je požrtvovni obrambeni igrač blokirao šut.

96' Shaqiri je probao iskosa lobovati golmana, ali mu ova majstorija nije prošla.

93' Ubačaj Shaqirija odlazi samo do ruku Fabianskog.

91' Počeo je prvi produžetak ovog susreta.

Prva utakmica osmine finala završena je bez pobjednika 1:1, pa ćemo prvog putnika u četvrtfinale saznati nakon dodatnih 30 minuta igre. Poljska je u drugo poluvrijeme krenula defanzivnije, ali su znalačkli oduzimali lopte i trčali kontre. Ipak, umor ih je stigao pa su se bazirali na čuvanje svog gola, a Švicarska je sve češće napadala. Ključni detalj desio se u 82. minuti, kada je Shaqiri postigao maestralan gol škaricama.

statistika

Statistika meča (Švicarska - lijevo, Poljska - desno)

90+' Kraj susreta. Pobjednika će odlučiti produžeci.

90+' Milik je odlučio šutirati sa nešto više od 25 metara, a udarac odalzi daleko od gola.

494655-01-02

90+' Još četiri minute će se igrati.

90' Embolo je dobio lopto malo iskosa i nije mogao uputiti je prema golu.

87' Gužva u kaznenom prostoru Švicarske. nekoliko pokušaja je bilo izblokirano prije nego je lopta otišla vani.

82' GOOOOL Shaqiri postiže maestralan gol. Uhvatio je škarice sa vrha kaznenog prostora. Ovo je vrlo vjerovatno najljepši gol na Euru.

78' Fabianski je stajao kao ukopan nakon udarca Seferovića. Lopta je udarila prečku i odbila se.

76' Lewandowski je probao šutirati sa velike udaljenosti, ali njegov udarac je jedva došao do gola. Slabo je zahvatio loptu.

73' Fabianski branio udarac Rodriqueza koji je išao pod samu prečku. Švicarska će dobiti korner.

70' Mehmedi izlazi iz igre, a na travnjak će Eren Derdiyok.

68' Milik traži pomoć medicinskog tima. Izaći će s terena dok mu oni pomažu, tako da će njegova ekipa neko vrijeme igrati s 10 igrača.

494694-01-02

65' Švicarska zadnjih nekoliko minuta napada ka protivničkom golu. Prebacili su težište igre na polovinu Poljske.

59' Breel Embolo će ući u igru kod Švicarske, a van ide Blerim Dzemaili.

56' Schar postaje prvi igrač sa žutim kartonom. Neoprezno je startao na Lewandowskim. Dobro je prošao pa je Clattenburg pokazao samo žuti karton.

494676-01-02

54' Blaszcykowski šutira lijevom nogom. Sommer se bacio i dobro odbranio.

53' Lewandowski je upropasio sjajnu priliku. Imao je priliku ubaciti za slobodnog igrača, ali je njegov ubačaj otišao van igre.

51' Shaqiri se probio po desnoj strani napada i šutirao direktno i dobro postavljenog Fabianskog.

49' Lewandowski je imao priliku povećati prednost Poljske, ali Sommer hvata njegovu loptu.

494712-01-02

46' Gužva u kaznenom prostoru Poljske. Shaqiri je dobro probio po strani i izborio korner. Isti igrač je ubacio, a igrači Poljske brzo su konsolidovali redove i izbacili loptu.

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Prvi napad će imati Švicarska.

Fudbaleri Poljske vode na poluvremenu u prvom duelu osmine finala Eura. Poljaci su od prvog sudijskog zvižduka krenuli ofanzivnije, a već u prvoj minuti Milik je imao priliku pogoditi gol Sommera. Isti igrač je šutirao i u šestoj minuti, također bez uspjeha. Švicaraci su se tada malo oslobodili pritiska, te se uglavnom igralo na sredini terena, uz povremena napade sa obje strane. Jedini gol u prvom poluvremenu pao je u samom finišu, tačnije u 39. minuti, kada je Blaszcykowski odlično poentirao. Poljska je u prvom poluvremenu uputila 12 udaraca, dok je Švicarska deset puta zaprijetila.

statistika

Statistika prvog poluvremena (Švicarska - lijevo, Poljska - desno)

45+' Grosicki je probao atraktivno škaricama, ali udarac odlazi daleko od gola. Završeno je prvo poluvrijeme.

45' Još minut nadoknade.

42' Behrami je šutirao, ali mu je udarac blokirao protivnički igrač.

39' GOOOOL Blaszcykowski je pogodio mrežu Švicarske. Poljska vodi u meču osmine finale.

37' Schar je pobjegao svom čuvaru nakon kornera i pucao glavom, ali ravno u golmana.

33' Najbolja prilika za Poljsku. Milik se našao sam, ali je požurio sa udarcem i lopta je otišla preko gola.

494667-01-02

31' Grosicki je bio u prilici. Iz teške pozicije je dobro šutirao, ali udarac odlazi preko gola. Bio je ovo osmi udarac Poljaka.

29' Milik je ubacio loptu iz kornera, ali Krychowiak šutira pored gola. Imao je dobru priliku opasnije zaprijetiti golu Švicarske.

25' Ricardo Rodriguez je pokušao iznenaditi golmana dobrim udarcem, ali mu je falilo malo preciznosti.

494640-01-02

23' Dzemaili se oslobodio nakon korener i šutirao glavom. Njegov udarac ide preko gola Fabianskog.

21' Rodriguez je probao direktno šutirati iz slobodnog udarca sa preko 30 metara, ali je udarac došao samo do živog zida.

17' Poljska kontrolira tempo igre, ali bez ozbiljnijih prijetnji po gol Švicarske.

494637-01-02

15' Faul u napadu je napravio Robert Lewandowski.

13' Slab pokušaj Lewandowskog. Lopta odlazi nekoliko metara pored stative.

12' Dzemaili je pokušao dodati u kazneni prostor, ali mu je lopta presječena. Neće biti ni kornera.

9' Prva prilika za Švicarsku. Lopta je sa krila došla do Dzemailija, ali on šutira pored gola.

494634-01-02

6' Sommer je morao intervenisati nakon što je MIlik probao glavom. Lopta je išla po sredini gola.

4' Lopta upućena ka Robertu Lewandowskom, ali malo prejaka.

1' Počeo je susret. Poljska je preko Arkadiusza Milika imala priliku povesti već u prvoj minuti. Poljak je promašio prazan gol.

_____________________________________________

14:50 Mark Clattenburg sudi današnji dvoboj između Švicarske i Poljske. Engleski sudija već je dijelio pravdu na ovogodišnjem Euru i to u susretima Belgije i Italije i Češke Republike i Hrvatske.

14:44 Današnji meč igra se na terenu Stade Geoffroy-Guichard u Saint-Etiennenu. Ovdje su već odigrana tri meča grupne faze, a ovo će biti poljednji susret koji će se igrati na ovom stadionu u sklopu Eura. Kapacitet Geoffroy-Guichard stadiona je 42.000 sjedećih mjesta.

saint-40

14:37 Robert Lewandowski će biti glavna prijetnja golu Sommera. Igrač Bayerna nije se proslavio na dosadašnje tri utakmice jer nijednom nije pogodio protivničku mrežu. Računajući i prošlo Euro, kapiten Poljske je pet utakmica bez gola.

maxresdefault

12:28 Poznate su početne postave obje selekcije. Švicarska će igrati u foramciji 4-2-3-1, što bi na travnjku trebalo biti: Sommer, Lichsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez, Behrami, Xhaka, Mehmedi, Dzemaili, Shaqiri i Seferović. Sa druge strane, Poljaci nastupaju u foramciji 4-4-2, ili na terenu Fabianski, Jedrzejczyk, Pazdan, Gilik, Piszczek, Grosicki, Maczynski, Krychowiak, Blaszcykowski, Milik i Lewandowski.

postave

12:23 Susretom Švicarske i Poljske za nešto više od pola sata nastavlja se Evropsko nogometno prvenstvo u Francuskoj. Poznato je svih 16 timova koji će igrati u osmini finala prvenstva. Poljaci su obilježeni kao blagi favoriti, a obje selekcije ostale su dužne svojim navijačima. Švicarska je takmičenje završila kao druga u Grupi A, nakon minimalne pobjede protiv Albanije i dva remija, protiv Rumunije i Francuske. Poljska se sa druge strane iskazala odbranom, jer su uz Njemačku jedina selekcija koja nije primila gol na Euru. Oni su u Grupi C zauzeli drugo mjesto. Igrali su bez golova sa već pomenutom Njemačkom, uz dva minimalna trijumfa protiv Ukrajine i Sjeverne Irske.