LIFESTYLE

PRIČA POZNATA SVIMA NAMA: Evo kako izgleda život i rad na Floridi

Mogućnosti i prilike za napredak

(Al. Ti.)

22.6.2016

"Prijavite se sada na Zavod za zapošljavanje. Od danas ste nezaposlena osoba", tako su srušeni snovi jednoj državljanki Hrvatske koja je maštala o novinarskim izazovima.

"Ne mogu da opišem taj šok i nevjericu nakon što sam završila studije novinarstva u najkraćem mogućem roku. Dakle, umjesto na stažiranje, odlazim na biro rada”, priča ona, a prenosi Večernji list.

U njenom slučaju, put prema "obećanoj zemlji" išao je mnogo jednostavnije, jer joj je otac već živio na Floridi.

Tokom prvog dolaska ostala je samo tri mjeseca i ubrzo dobila posao u administraciji jedne velike osiguravajuće kompanije.

"Istina, nisam radila u struci, ali zarada je bila dovoljno dobra da mogu da platim sve svoje tadašnje mjesečne troškove života", kaže ona.

Onda se dogodio “nesretni dan kada sam odlučila da u rodni grad", sjeća se ona. Kako kaže, zaposlila se kao novinarka u jednoj agenciji u kojoj su naravno počele sve moguće smicalice: od prijave na pola radnog vremena do kašnjenja plate - i to preko četiri mjeseca.

"Ne vidjevši u Hrvatskoj nikakvu budućnost, vraćam se u Sjedinjene Američke Države i sada mogu reći da nisam pogrešila", kaže ona.

U Americi se, kaže, mnogo vremena provodi na poslu, ali isto tako postoje veće mogućnosti za napredovanje.

"Ipak, moram napomenuti da su troškovi života ovde poprilično veliki, poput plaćanja kredita za stan i automobile (ne postoji javni prevoz). Među izazovnije mjesečne troškove ubraja se zdravstveno osiguranje koje može da košta preko hiljadu dolara za porodicu sa prosječnim ili malo boljim primanjima", priča ona.

Ona izdvaja i veliku cijenu vrtića; oni malo kvalitetniji će vas “olakšati” za 200 dolara sedmično.

"Skupe su privatne osnovne i srednje škole, ali i fakulteti. Jedna godina studija stoji preko 25.000 dolara", kaže ona.