GLOBUS

Sirija je postala bojno polje za ruskog Cara i turskog Sultana, hoće li pokrenuti Treći svjetski rat?

Historičar Michael Burleigh za Daily mail

Autor:(Dž. Č.)

14.2.2016

Bašar al-Asad je po svemu sudeći naumio svaki pedalj Sirije staviti pod svoju kontrolu, uprkos mirovnim pregovorima i obećanju da će prestati s napadima. Svi nagovještaji govore da mira neće biti i da će migrantska kriza u Europi biti gora od one 2015. godine, smatra historičar Michael Burleigh, prenosi Daily mail.

On navodi da problem Sirije nisu samo Bašar al-Asad, pobunjenici koji ga žele svrgnuti i džihadisti. Kako kaže "Sirija je postala bojno polje za regionalne sile, Rusiju i Tursku, tačnije za njihove predsjednike, Cara Vladimira Putina i Sultana Recepa Erdogana".

Zaštita etničkih Turaka

- Ta dvojica muškaraca, egoista koji ne skrivaju imperijalne ambicije, nemaju namjeru postići mir u Siriji, osim ako nije po njihovim uvjetima. Sirija je već postala poprište međunarodnog sukoba u koji su uključeni borci iz Irana, Saudijske Arabije, Katara, Čečenije i Pakistana, a postoji prijetnja da će se uključiti i NATO savez. Nije pretjerano reći da sukob u Siriji ima potencijala da preraste u Treći svjetski rat - napisao je Burleigh za Daily Mail.

Za Tursku, Sirija je bitka za opstanak. Želi spriječiti jačanje kurskih snaga u Siriji i Iraku koje bi se mogle pridružiti Kurdima u Turskoj i tražiti odcjepljenje što bi značilo razjedinjenje Turske. No, Erdoganu smeta Asad i on je razlog zbog kojeg je Turska dopustila stranim džihadistima ulazak u Siriju kako bi se borili na strani Nusra fronte i Islamske države. 

Turci žele zaštititi 100 hiljada etničkih Turaka u Siriji koji se također protive Asadu. 

S druge strane, Rusija želi zaštititi svoj utjecaj u regiji, uključujući i pristup mediteranskoj pomorskoj bazi Tartus. Dajući potporu Asadu, cilja pobunjenike koji pak imaju potporu Zapada. 

Ublažavanje sankcija 

Sukob je već opasno međunarodan. U njega se ozbiljnije planira uključiti i Saudijska Arabija čiji je ministar obrane, drski princ Mohamed bin Salman, prošle sedmice obećao da će poslati trupe da se bore protiv Islamske države. Saudijci bi mogli preokrenuti sadašnju Asadovu prednost na terenu dajući pobunjenicima više oružja, no onda bi možda mogli rušiti ruske avione a to Saudijcima ne bi odgovaralo. Naime, Saudijska Arabija, Iran, Jordan, Izrael, Egipat...Svi oni dodvoravaju se Putinu. 

A rusko oružje je zastrašujuće. Rusija je rasporedila najnoviji protuzrakoplovni raketni sustav S-400, a u napadima u Siriji koristi najmodernije borbene zrakoplove koji nažalost bacaju kazetne bombe od kojih stradavaju brojni civili. 

Putinu odgovara da sukob u Siriji i izbjeglička kriza traju što duže jer bi Europa možda mogla ublažiti sankcije spram Rusije. 

Sviđalo se to nama ili ne, rat tik pred vratima Europe eskalira iz dana u dan. Turska je srušila ruski avion, a netrpeljivost između cara Putina i sultana Erdogana je i više nego očita te svakim danom sve veća, smatra Michael Burleigh a prenosi Daily Mail.