PRVA POBJEDA U DERBIJU NAKON 2011. GODINE Željezničar golom Tiaga slavio na Grbavici

Utakmica 11. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine

A. VREBAC

4.10.2015

U derbiju 11. kola BH Telecom Premijer lige BiH, 106. ligaškom derbiju, Željezničar je na GrbavicI pobijedio Sarajevo sa 1:0.

U 11. minuti Zoran Kokot je odlično uposlio Brazilca Tiaga, koji je šutirao glavom malo pored gola, a već  u narednoj akciji ponovo je Kokot ubacio u šesnaesterac, a Beganović je glavom šutirao preko gola.

Sarajevo je blizu vodstva bio u 13. minuti. Poslije kornera Velkoskog sa lijeve strane, Puzigaća je ostao usamljen na petercu, ali je iz čiste situacije poslao loptu pored gola.

Tiago je u 17. minuti pokušao sa distance, ali Delač je uz malo poteškoća ipak ukrotio njegov udarac.

Kerim Memija i Đelmić su u 18. minuti sjajno probili lijevu stranu Sarajeva, nakon čega je Đelmić oštro ubacio, ali lopta je prošla kroz peterac u kojem nije bilo nijedng igrača Željezničara.

U 21. minuti Haris Duljević je sjajno prošao po lijevoj strani i centrirao, ali je Leon Benko veoma loše šutirao glavom iz odlične situacije. Duljević je i u 24. minuti solidno šutirao sa 20 metara, ali nije bilo problema za Antolovića.

Željezničar je do zasluženog vodstva stigao u 25. minuti. Jovan Blagojević je šutirao sa 20 metara, lopta je na putu do gola zakačila Tiaga i prevarila Delača za veliko oduševljenje domaćih pristalica. Nakon furioznih pola sata igre, do kraja prvog poluvremena se igralo uglavnom na sredini terena.

Plavi su bili mnogo bolji rival u uvodnim minutama drugog dijela, a dobar udarac Beganovića u 60. minuti ponovo je zaustavio Delač.

Sarajevo je konačno uzvratilo već u narednom napadu kada je poslije sjajnog pasa Radovca, Okić uspio da se ubaci između odbrane Željezničara, ali nije najbolje zahvatio loptu koja je otišla pored gola.

Ni 12 minuta sudijske nadokande nije bilo dovoljno gostima da došu do izjednačenja, jer su domaći vješto čuvali loptu.  U trećoj minuti sudijske nadoknade zbog prigovora je isključen i novopečeni trener Plavih Edis Mulalić.

Na portalu Avaz.ba, mogli  ste uživo pratiti tekstualni prijenos derbija 11. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine i 106. duel vječitih rivala Željezničara i Sarajeva.

102. Završena je utakmica na Grbavici. Željezničar je golom Tiaga slavio rezultatom 1:0.

100. minuta Ostale su još dvije minuta do kraja utakmice u Sarajevu.

98. minuta Mladenović dobija žuti karton zbog oštrog starta na Bekića. Sve više prekida pred kraj derbija na Grbavici.

97. minuta Mladi Hasanović kod Željezničara dobio je žuti karton.

96. minuta Tiago ispraćen aplauzom  Manijaka. Mijenja ga Joco Stokić.

95. minuta Bez opasnijih situacija pred golovima oba tima. Željezničar i dalje vodi s 1:0.

93. minuta  Trener Željezničara mora na tribine.Edis Mulalić dobio crveni karton.

91. minuta Sudijska nadoknada iznosi 12 minuta. Ivan Tatomirović dobio žuti karton.

90. minuta  Dino Hasanović ulazi u igru umjesto Dženisa Beganovića. Očekuje se koliko će Valjić produžiti derbi.

88. minuta Sve manje prilika s obje strane. Igrači Želje čekaju kraj meča, a igrači Sarajeva jalovo pokušavaju.

85. minuta Ostalo je još pet minuta do kraja regularnog toka utakmice na Grbavici.

83. minuta Napadač Željezničara Zoran Kokot se žali na povredu. Ukazuje mu se pomoć. Sve manje vremena da Sarajevo dođe do poravnanja rezultata.

80. minuta Igrači Sarajeva imaju malo više loptu u svom posjedu, ali bez velikih prilika.

77.minuta Tiago ponovo u ofsajdu. Ovo je četvrti ofsajd za igrača Željezničara.

75. minuta Tvrda utakmica u drugom poluvremenu. Anela Habibovića mijenja Amer Bekić.

73. minuta Novi ofsajd za Tiaga u dresu Želje. Amer Bekić se sprema da uđe u igru u ekipi Sarajeva.

70. minuta Sudija Valjić se konsultuje s delegatima. Utakmica je nastavljena.

67. minuta Prekid i dalje traje zbog bakljade.

65. minuta Bakljada i dimne na tribini na kojoj su navijači FK Sarajevo. Ukazuje se pomoć Delaču.

63. minuta Nezgodan sudar Delača i Tiaga. G golman Sarajeva je protestvovao i dobio je žuti karton. Golmanu Sarajeva  je pukla arkada.

61.minuta Nova dobra prilika za Željezničar. Beganovića iskosa s lijeve strane šutira, Delač uspijeva odbraniti pokušaj igrača Želje.  Na drugoj strani je potom pokušao Ševko Okić.

59. minuta Jovan Blagojević, igrač koji je najzaslužniji za gol Želje, napušta igru zbog povrede, u igru je ušao Enis Sadiković.

58. minuta Dobra igra obje ekipe u drugom poluvremenu, redaju se prilike s obje strane, ali Željo i dalje vodi s 1:0.

54. minuta Kokot centrira s lijeve strane, Đelmić je primio loptu u šesnaestercu Sarajeva, naštimao se i onda pucao malo pored Delačeve desne stative. Nova dobra prilika za Željezničar.

fotografija-5

53. minuta Sarajevo je imalo sreće nakon kontre Željezničara, Fenomenalna atmosfera na Grbavici,

51. minuta Fantastična šansa za Željezničar i fenomenalna odbrana Delača. Pokušali su Kokot i Đelmić, ali golman Sarajeva čudesno brani. Beganović nakon toga šalje loptu pored gola.

48. minuta Korner za Sarajevo, ali dobro interveniše Antolović.

46. minuta Počelo drugo poluvrijeme sarajevskog derbija, Igrači Želje imaju prvi loptu.

Kraj prvog poluvremena. Željezničar u derbiju protiv Sarajeva vodi sa 1:0 golom Tiaga.

45. minuta Sudija je produžio prvo poluvrijeme 3. minute zbog bakljade navijača Željezničara.

41. minuta Udarac Duljevića, lopta odlazi pored gola Antolovića.

40. minuta Sarajevo ima trenutno više loptu u svom posjedu, ali bez većih prilika. Igrači obje ekipe igraju hrabro i bore se za svaku loptu.

fotografija-3

37. minuta Opet žestok udarac je dobio Memija, sada je Okić bio neoprezan. Sarajevo lagano preuzima inicijativu.

35. minuta Javna opomena i za Puzigaću, Kerim Memija ostao ležati na travi ispred sjeverne tribine stadion Grbavica.

32. minuta Žuti karton za Jasmina Bogdanovića u ekipi Željezničara.

31. minuta Zoran Kokot je ubacio, Beganović glavom puca preko gola. Nova dobra prilika za Željezničar.

29. minuta Velkoski šutirao iz slobodnjaka iskosa s lijeve strane i umalo da iznenadi Antolovića. Dobar šut makedonskog internacionalca.

28. minuta Nastavljen je 106. gradski derbi između Želje i Sarajeva.

26. minuta Prekid derbija zbog bakljade Manijaca. Jovan Blagojević je pucao, lopta je na putu do gola zakačila Brazilca Tiaga i završila u mreži Delača.

25. minuta  GOOOOOOOOOOOOOOOOL! Željo vodi s 1:0. Veliko slavlje igrača i navijača Željezničara na Grbavici.

24. minuta Haris Duljević šutirao, ali golman Željezničara Antolović je ponovo siguran.

23. minuta Blagojević izveo korner, ali Zoran Kokot je iz teške pozicije slabo šutirao,

21. minuta  Duljević centrirao, Leon Benko bio sam na pet metara od gola, ali je loše zahvatio loptu glavom. Velika šansa za bordo tim je propala.

18. minuta Terenska inicijativa Želje. Memija fantastično prošao po desnoj strani, poslao povratnu za Đelmića, koji je oštro šutirao u šesnaesterac ali niko od napadača nije stigao loptu.

17. minuta Brazilac Tiago s 20.ak metara snažno šutira,  golman Delač nesiguran, ali iz drugog pokušaja hvata loptu.

16. minuta Sjajna utakmica na stadionu Grbavica, ali i dalje nema golova. Navijači obje ekipe franetično bodre svoje igrače.

fotografija

13. minuta Velkoski je centrirao iz kornera, golman Želje Antolović loše procijenio let lopte, ali Puzigaća glavom s pet metara šutira pored gola. Sjajna prilika za Sarajevo.

12. minuta Nova dobra akcija Željezničara, ali Beganović glavom šutira preko gola. Sve brža i bolja utakmica na Grbavici.

9. minuta Blagojević izveo slobodni udarac za Željezničar, proigrao Đelmića na desnoj strani, no na kraju svega gol-aut i lopta za golmana Sarajeva.

7. minuta Igrači Sarajeva imaju blagu inicijativu na početku gradskog derbija, ali bez velikih prilika za obje ekipe.

5. minuta Oštar prekršaj igrača Želje Beganovića, opomena pred žuti karton. Zahuktava se atmosfera i na terenu.

3. minuta Početno ispitivanje snaga obje ekipe. Sjajna atmosfera na stadionu Grbavica, navijači obje ekipe prave odličan štimung sarajevskom derbiju.

2. minuta Prilika za Leona Benku,  golman Antolović siguran. Opasan napad Sarajeva na Grbavici.

1. minut Počeo je 106. gradski derbi između Željezničara i Sarajeva. Prvi loptu imaju igrači Sarajeva.

zeljo-sarajevo-derbi11

15:25 Sjajnu atmosferu na stadionu Grbavica prave navijači Željezničara i Sarajeva.

15:24 Posljednje tri pobjede Sarajevu donijeli su rezervisti. U prošlom derbiju na Grbavici za pobjedu pogodio je Duljević. Željezničar će danas tražiti prvu pobjedu od 2011. godine.

15:22 Iako je Sarajevo u boljoj formi od Željezničara, iz oba tabora su istakli da forma i favoriti u derbiju ništa ne znače.

15:17 Tribina sa navijačima Sarajeva popunjena je do posljednjeg mjesta, Manijaci lagano pune svoju jug. Bit će ovo još jedan derbi s velikim brojem navijača i s fantastičnom atmosferom.

15:15  Željezničar: Antolović, Kosorić, Memija, Blagojević, Đelmić, Mladenović, Hadžiahmetović, Beganović, Bogdanović, Tiago, Kokot.

151004049-1-xl

Sarajevo: Delač, Hebibović, Puzigaća, Barbarić, Tatomirović, Rustemović, Radovac, Okić, Duljević, Velkoski i Benko.

15:05 Ovo će biti 124. zvanična međusobna utakmica, 106. prvenstvena, a ako gledamo samo bh. prvenstva, to će biti 43. susret dva gradska rivala. Jedna od osnovnih karakteristika ovih utakmica, posebno u posljednje vrijeme, je veliki broj neriješenih rezultata.

Primjera radi, od posljednjih jedanaest duela u prvenstima, čak sedam je okončano neriješenim rezultatom, i to najčešće onim najnepopularnijim bez golova. Posljednju pobjedu je ostvarilo Sarajevo, upravo na Grbavici, u jesen prošle godine. Svemu ovome treba dodati i da su se ova dva tima već sastala ove godine kada smo u okviru proljetnog dijela prošle sezone na Koševu odigrali 0:0.

14:58 Više stotina pripadnika sarajevske policije osigurava stadion Grbavica gdje se danas odigrava 106. Sarajevski derbi.

Trolejbusi saobraćaju samo na relaciji Dobrinja - Otoka.. Zvornička ulica je u potpunosti zatvorena i postavljena je ograda oko stadiona kuda je planirano da prođu igrači i navijači FK Sarajevo.

Horde zla su se okupile na Skenderije, odakle su u korteu uz policijsku pratnju krenuli prema Dolini ćupova.

14:50 Današnji 106. ligaški sarajevski derbi između Željezničara i Sarajeva, sa tribina stadiona Grbavica posmatrat će i Amar Osim.

Najtofejniji trener Plavih u historiji, još jučer je stigao u naš glavni grad i posmatrao je juniorski derbi na Koševu koji je okončan bez golova.

Amar Osim trenutni angažman ima u Kataru, gdje sa klupe predvodi tamošnjeg prvoligaša Al-Kharitiyat.

osim-amar-radost

14:48 Više od hiljadu navijača “bordo tima” u korteu je krenulo sa Skenderije prema Grbavici gdje će nešto kasnije na stadionu Željeznčara biti odmjerene snage gradskih rivala, Sarajeva i Željezničara.

Ususret 106. gradskom derbiju, navijači Sarajeva put Vilsonovog šetališta krenuli su prema stadionu uz navijačke rekvizite, pjesme i navijanje. Grupu navijača obezbjeđuju pripadnici policije koji su raspoređeni i u blizini stadiona.

Neki od navijača nose majce sa likom Vedrana Puljića u znak solidarnosti sa navijačem bordo tima koji je ubijen u navijačkim neredima u Širokom Brijegu na današnji dan, tačno prije šest godina.

Derbi počinje u 15 sati i 30 minuta.

14:45 Poštovani čitatelji portala Avaz.ba, dobrodošli na tekstualni prijenos derbija 11. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine i 106. duela vječitih rivala Željezničara i Sarajeva.