VIJESTI

Lajčak: Zbog izbjeglica raspao se Šengen

Slovačka spremna novcem i kadrovima pomoći u rješavanju krize

A.U.

2.9.2015

Ministar vanjskih poslova Slovačke, Miroslav Lajčak upozorio je u Bratislavi da se, zbog izbjegličke krize i nejedinstvenog pristupa članica Evropske unije, u praksi već raspao Šengenski sistem.

Slovačka vlada insistira da se razgovara o zaštiti granica šengenske zone i o borbi protiv krijumčara migranata.

"Preko zemalja koje imaju odgovornost za zaštitu šengenske granice, imigranti prolaze potpuno slobodno. U normalnim okolnostima teško je dobiti šengensku vizu, a sada tu prolaze desetine hiljada ljudi i niko ih ne kontroliše. Imamo li Šengen ili ga nemamo?", pitao je Lajčak nakon zasjedanja Vlade o izbjegličkoj krizi.

Lajčak je upozorio da se uzdrmao jedan od temelja EU, sloboda kretanja ljudi, ali je odbacio tvrdnje da Slovačka nije solidarna jer neće da prihvati više od 200 izbeglica i to isključivo kršćana, a ne i muslimana.

"Problem je što ne postoji zajednički stav EU. Svaka zemlja to rješava sama. EU reaguje, umesto da bude proaktivna. Od samita EU u junu nijedan forum se praktično nije bavio tom temom. EU radi, ali polako, a nekada i ne u skladu s vlastitim zaključcima", rekao je ministar.

Također, Lajčak je predstavio plan rješavanja izbjegličke krize koji je usvojila slovačka vlada i o kojem će se savjetovati i usklađivati u petak u Pragu, na vanrednom hitnom samitu premijera zemalja Višegradske četvorke povodom izbjeglica.

Slovačka vlada kao prvu mjeru predlaže doslijednu i efikasnu zaštitu vanjskih, šengenskih granica, i traži veće angažovanje da se riješe uzroci izbjegličke krize na Bliskom istoku i u Africi, a zalaže se i za odlučnu borbu protiv krijumčarskih bandi koje zarađuju veliki novac na izbjeglicama.

Slovačka je, prema riječima Lajčaka i ministra finansija Petera Kažimira, spremna da novcem i kadrovima pomogne rješavanje krize, ali kategorično odbija preraspodelu obavezujućih kvota.

Premijer Robert Fico nedavno je izjavio da će istinskim izbjeglicama Slovačka pomoći, ali ne i ekonomskim doseljenicima koji prije svega u Njemačkoj traže bolji posao i uslove za život. Ocijenio je da je u sadašnjem talasu koji stiže u Evropu 95 posto takvih, ekonomskih migranata.