LIFESTYLE

ŽELE PROMIJENITI SVIJET Testiranje za put na Mars počelo u NASA-i

Ekipa od šestero ljudi na Havajima

(Mi. K.)

29.8.2015

U ekipi zatvorenoj u kupoli na Havajima nalaze se francuski astrobiolog, njemačka fizičarka i četvero Amerikanaca, pilot, arhitekt, ljekarka/novinarka i naučnik specijaliziran za tlo.

Njihov životni prostor sljedećih 12 mjeseci, na sjevernoj obali ostrva Mauna Loa, kupola je promjera 11 metara, visine šest metara. Vrata su zatvorena u petak u 15 sati po lokalnom vremenu.

Tri muškarca i tri žene raspolagat će svaki malom sobom, s prostorom za poljski krevet i radni stol. Tokom boravka odvojeni od svijeta, jest će liofiliziranu hranu poput sira u prahu ili posebnim postupkom sušenog povrća i mesa na niskim temperaturama, a iz kupole izlaziti odjeveni u svemirsko odijelo, kao da doista borave na Marsu. Imat će tek ograničen pristup internetu.

Novinarka Sheyna Gifford opisuje posadu kao "šest osoba koje žele promijeniti svijet". Arhitekt Tistan Bassingthwaighte dodaje kako želi "poboljšati našu sposobnost življenja u ekstremnim uvjetima, na Zemlji i u drugim svjetovima".

Astronauti koji će željeti okušati putovanje na Mars morat će provesti puno više vremena u svemiru od uobičajenih 6-mjesečnih misija u Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS). Sadašnja tehnologija omogućuje NASA-i slanje robotiziranih misija na Mars na osam mjeseci, ali bi misija s ljudima trajala ukupno između jedne i tri godine.

Američka svemirska agencija želi pokušati saznati što je moguće više o koheziji i psihološkom stanju članova takvih izoliranih misija prije nego pokuša slati astronaute na Crveni planet čemu se nada 2030-ih godina.

Podsjetimo, Rusi su već u saradnji s Evropskom svemirskom agencijom izveli sličan ekperiment pod nazivom Mars 500, u kojem su astronauti bili u izolaciji punih 520 dana, što je znatno duže od NASA-inog tek započetkog eksperimenta.