REGION

U potrazi za otetim Salopekom život izgubila dva specijalca

Otmica hrvatskog državljanina u Egiptu

Autor:(Am. K.)

10.8.2015

Egipatske vlasti i njihove nadležne službe rade sve što je u njihovoj moći kako bi locirale i spasile otetog Tomislava Salopeka, rekao je za Jutarnji list Ahmed Abu Zeid, portparol egipatskoga Ministarstva vanjskih poslova.

'Pronađeni su neki dokazi, tragovi koje se ispituje i pokušavaju ga locirati', kazao je Abu Zeid i dodao da su hrvatske i egipatske diplomatske službe i dalje u kontaktu oko cijelog slučaja.

Na pitanje znači li sve to da je Tomislav Salopek živ, glasnogovornik je odgovorio:

'To pokušavamo saznati. Pretpostavio bih da bi već bilo objavljeno da je riječ o suprotnom.'

Prema navodima egipatskih medija, egipatske vlasti provode opsežnu vojno-policijsku akciju na terenu u kojoj koriste čak i helikoptere Apache. Sigurnosne snage navodno su upale u uporišta ekstremista na Sinaju. Kada smo ga upitali jesu li ti navodi točni, Abu Zeid je odgovorio da Ministarstvo vanjskih poslova nema uvid u operativne detalje istrage. No, siguran je, dodaje, da će egipatske vlasti ovo riješiti što prije.

A koja je njegova poruka porodici otetog Salopeka?

'Imaju solidarnost i podršku egipatskih vlasti. Mislimo na njihovu situaciju, podupiremo ih i učinit ćemo sve moguće kako bismo pomogli da ga se oslobodi. I mi patimo zbog terorizma, tako da razumijemo kako je to kada se prijeti članu obitelji. Razumijemo njihovu situaciju i suosjećamo s njima. Nećemo propustiti nijednu priliku da im pomognemo sljedećih dana', poručio je glasnogovornik egipatskog ministarstva.

Na pitanje je li optimističan oko slučaja otmice Tomislava Salopeka odgovara:

'Oko ovog specifičnog slučaja tješi me činjenica da moja vlada čini sve što može i da neće štedjeti truda da oslobodi taoca i locira gdje se nalazi. Prekrižimo prste i nadajmo se da će biti pušten što prije.'

Dvojica pripadnika antiterorističke specijalne jedinice poginula su, a troje ih je ranjeno, u potrazi za Salopekom. Njihovo je vozilo u ulici Assiut u Arishu na poluotoku Sinaj naletjelo na minu koju su postavili pripadnici IDIL-a, prenosi Tportal.hr.

Egipatsko ministarstvo unutrašnjih poslova potvrdilo je smrt kapetana Mohammeda Amina Ismaila Abyssiniana i regruta Ahmeda Mehanna. Napomenuli su da ih ovaj događaj neće zaustaviti u potrazi za Tomislavom Salopekom.

"Sad se očito pregovara, odnosno pokušava se rješavati situacija na način da završi sretno. S obzirom da je rok od 48 sati prolongiran, jer ni egipatske vlasti tada nisu bile spremne na ustupke, oni su prolongirali to vrijeme, ako bi gledali dosadašnje slučajeve to je znalo trajati mjesecima pa i do godine dana dok se ne bi stekli uvjeti dogovori za puštanje otetih", objasnio je za RTL Vlatko Cvrtila, profesor međunarodnih odnosa i nacionalne sigurnosti.

"Mi smo se u Hrvatskoj sada prvi put susreli s time jer se radi o našem građaninu, ali druge države poput Francuske i Italije imaju slična iskustva i došli su do toga da se za njihove zatvorenike isplaćuju novci. Bilo je jako puno otmica zadnjih 10-tak godina i nacionalne države činile su sve da ih spase i većinu su spasile kroz pregovore", kazao je Cvrtila.