BIH

OSMANOVIĆ Vlasti RS krše Ustav BiH, ne postoji "bošnjački jezik"

Reakcija ministra civilnih poslova BiH

Fena

23.6.2015

Ministar civilnih poslova Bosne i Hercegovine Adil Osmanović izjavio je danas da je upisivanje djeci na prostoru entiteta Republika Srpska u svjedočanstva i đačke knjižice naziva jezika "bošnjački jezik" direktno kršenje Ustava BiH i Ustava entiteta RS-a.

Osmanović je istaknuo da u Ustavu BiH jasno stoji da su službeni jezici u upotrebi bosanski, srpski i hrvatski, a u Ustavu entiteta RS da su službeni jezici oni jezici kojim govori bošnjački, hrvatski i srpski narod.

Ministar Osmanović ističe da bošnjački jezik ne postoji, dodajući da on nikada nije ni postojao i da je "neko sebi uzeo za pravo da proizvoljno naziva nešto što cijeni da bi nekome narodu trebalo dati naziv takvog jezika“.

Osmanović navodi da postoji bosanski jezik i „jedino se to može upisati i u svjedočanstva i u knjižice učenika koji pohađaju osnovno i srednje obrazovanje na prostoru entiteta Republika Srpska“.

- Ovo je ponovno pritisak, prije svega na povratničku populaciju na prostoru entiteta RS. U ovom slučaju na bošnjačku povratničku populaciju koja se vratila, pogotovo mlađe bračne parove koji su upisali svoju djecu u osnovno i srednje obrazovanje i evo sada imaju problema u pogledu naziva jezika - kazao je ministar Osmanović, ponovivši da je to direktno kršenje i Ustava i zakona.

Po njegovim riječima, ovo će kada se pokrene kod nadležnih institucija pravosuđa sigurno biti osporeno.

- Prije svega, Ustavni sud BiH će ovo sigurno osporiti, ali je ovo dodatno iznurivanje, iscrpljivanje povratničke populacije i u psihičkom i u materijalnom pogledu - kazao je novinarima ministar Osmanović.