Sarajevski gradski derbi završen bez golova, još dva kola do odluke o prvaku BiH

Na stadionu "Asim Ferhatović Hase"

A. VREBAC

16.5.2015

Nogometaši Sarajeva i Željezničara u derbi susretu 28. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine igrali su 0:0.

Prvo poluvrijeme proteklo je u blagoj inicijativi Sarajeva, koji su stvorili nekoliko prilika, dok je Željezničar na prvu šansu čekao do 40. minute.

Sarajevo je prvu priliku imalo već na startu utakmice kada je s ivice šesnaesterca pokušao Nemanja Bilbija da iznenadi golmana Željeničara Marijana Antolovića, ali je lopta otišla pored gola.

Leon Benko je u 27. minuti pokušao sa desetak metara "makazicama", ali je Antolović odbranio, a isti igrač je tri minute kasnije iskosa s desne strene šutirao u ugao, ali je golman Željezničara i ovaj put bio uspješan.

Prvu šansu Željezničar je imao u 40. minuti preko Zoran Kokota koji je sa šutirao sa sedam metara direktno u Mateja Delača, a u posljednjoj minuti Damir Sadiković se našao u dobroj poziciji, ali je njegov šut izblokiran.

Posljednji trenuci pripali su nogometašima Sarajeva, koji su preko Benke u dva navrata zaprijetili Antoloviću. Ipak, napadač Sarajeva je previše oklijevao te je njegov udarac izblokiran, a u sljedećm napadu je šutirao preko gola te se na odmor otišlo pri rezultatu 0:0.

Drugo poluvrijeme započelo je velikom šansom za Željezničar. Hadžiahmetović u 48. minuti, sjajno šutira sa nekih 18 metara po sredini gola, ali lopta odlazi tik pored lijeve stative.

Nastavili su Plavi sa boljom igrom u prvom dijelu drugog poluvremena, gosti su bili agilniji i stvarali su šanse pred Delačevim golom, u 59. minuti Hadžiahmetović je odlično šutirao sa 20 metara, a njegov udarac je još bolje odbranio hrvatski golman.

Izvršili su Uščuplić i Odović niz izmjena ne bi li promijenili situaciju na terenu, ali iste nisu urodile plodom.

Posljednjih 10-ak minuta proteklo je u incijativi domaćih, ali rezultat se nije mijenjao pa je utakmica završena remijem bez golova. U sudijskoj nadoknadi Barić je loše intervenisao, ali je Delač na loptu stigao prije Kokota.

Dva kola prije kraja Sarajevo ima bod prednosti nad Željezničarom i blizu je osvajanja titule prvaka.

Sarajevo - Željezničar 0:0

Strijelci: Stadion: Asim Ferhatović Hase. Gledalaca: 25.000. Sudija: Ognjen Valjić(Banja Luka). Žuti kartoni: Bilbija, Bekić(Sarajevo), Kosorić, Bajić(Željezničar)

Sarajevo: Delač, Barić, Kovačević, Stojčev(od 82. Alispahić), Bekić, Velkoski, Tatomirović, Benko, Cimirot, Puzigaća, Bilbija(od 67. Rustemović).

Željezničar: Antolović, Kvesić, Kosorić, Bajić(od 89. Turković), Đelmić(od 75. Nuspahić), Čolić, Hadžiahmetović, Sadiković D., Bogdanović, Hasanović(od 90. Hasanović), Kokot.

Tekstualni prijenos utakmice mogli ste pratiti na portalu "Avaza":

95+' Završen je sarajevski gradski derbi rezultatom 0:0.

92+' Umjesto Hasanovića u ekipi Željezničar ulazi Sadiković

90+' Pet minuta nadoknade, nervozna i oprezna igra obje ekipe.

89'  Turković umjesto Bajića ulazi u ekipie Željezničara.

84' Udarac Puzigaće, lopta završila pored gola Željezničara.

(Video: B. Nizić)

80' Još deset minuta do kraja gradskog derbija u Sarajevu. Igrači obje ekipe igraju oprezno.

77' Dobar šut Stojčeva, ali još bolje je intervenisao Antolović.

75' Đelmića u ekipi Željezničara zamijenio mladi Nuspahić.

72' Nastavljena je sarajevski gradski derbi.

71' Bakljada navijača Sarajeva.Prekinuta je utakmica.

bakljada-na-kosevu11

69' Dobra akcija igrača Sarajeva, Stojčev šutira pored gola Željezničara.

68' Rustemović mijenja Bilbiju u ekipi s Koševa.

66' Katastrofalan centaršut Bilbije. Visok ritam na Koševu.

63' Korner za Željezničar, ali ponovo dobor interveniše Matej Delač.

59' Tatomirović je izgubio loptu a Željezničar je bio opasan, ali mladi Hadžiahmetović nije pogodio. Odlično drugo poluvrijeme na Koševu.

57' Korner za Sarajevo nakon sjajne kontre. Benko je ponovo šutirao, ali visoko iznad gola.

54' Korner za Željezničar. Dobra intervencija za Đelmića. Žuti karton za Bekića nakon faula nad Đelmićem.

sudija11

50' Željezničar je bolje otvorio drugo poluvrijeme. Navijači prave fenomenalnu atmosferu na stadionu.'

48' Nova prilika za Željezničar. Đelmić je s dvadesetak metara šutira pored gola Sarajeva.

47' Sjajna prilika za Željezničar. Odlično je šutirao mladi Hadžiahmetović, lopta završava pored Delačevog gola.

46' Počelo je drugo poluvrijeme sarajevskog gradskog derbija. Igrači Sarajeva su krenuli s centra.

centar

45+' Sjajna šansa za Leona Benka. Šutirao je iznad gola s deset metara. Završeno je prvo poluvrijeme

45+'  Korner za Sarajevo, ali dobro je intervenisao golman Željezničara.

44'  Pred kraj poluvremena budi se Željezničar. Nakon pokušaja Sadikovića. korner za ekipu s Grbavice. Dobro interveniše Delač.

43'  Očajan šut Kokota nakon sjajna akcije Željezničara.

40' Velika šansa za Željezničar. Kokot je iskosa s lijeve strane pucao, Matej Delač brani.

36' Novi šut Leona Benke. Lopta odlazi pored stative gola Antolovića. Zadnjih pet minuta Sarajevo ima posjed lopte 76 posto, Željezničar 24 posto.

33' Slobodan udarac za Željezničar izveo Đelmić, prekršaj za Sarajevo. Kosorić faulirao golmana Sarajeva Delača.

30' Još jedna prilika za Sarajevo. Antolović je ponovo odbranio udarac Benke.

29' Nastavljena je gradski derbi nakon kratkog prekida. Sarajevo ima terensku inicijativu.

27' Bakljana navijača Željezničara. Utakmica je prekinuta.

26' Sjajna šansa za Benka nakon što je aut izveo Puzigaća. Benko je sjajno pokušao škaricama, ali je dobro intervenisao Antolović.

25' Kontru Željenzičara prekršajem zaustavio Nemanja Bilbija. Fauliran je bio Riad Bajić. Navijači obje ekipe prave fenomenalnu atmosferu.

23' Igra se uglavnom na sredini terena, nekoliko prekida. Žuti karton za najboljeg strijelca Željezničara Bajića.

dsc8583

18' Žuti karton za Nemanju Bilbiju. Zaoštrava se situacija na terenu, ali i na tribinama

14' Navijači Željezničara bacili su bacili baklju na tribinu gdje se nalaze navijači Sarajeva.

12' Puzigaća pogađa samo živi zid. Sudija Ognjen Valjić prvi put u Premijer ligi koristi sprej prilikom prekida.

11' Nezgodan start Kosorića nad Bilbijom. Slobodni udarac za bordo tim. Žuti karton za Kosorića.

9' Prekršaj na Sadikoviću, prekid dok mu se ne ukaže pomoć.

7' Odličnu atmosferu prave navijači obje ekipe. Igrači na terenu igraju za sada mirnu utakmicu.

5'   Igra se na sredini terena, nekoliko prilika s obje strane.

2' Nemanja Bilbija šutira, lopta ide pored gola golmana Željezničara Antolovića. Bilježimo prvi pokušaj.

1' Prvi napad je ima Željezničar, ali uskoro su igrači s Grbavice izgubili loptu

17:00 Počeo je gradski derbi između Sarajeva i Željezničara

16:57 Igrači Sarajeva i Željezničara izlaze na teren stadiona "Asim Ferhatović Hase". Gradski derbi uskoro počinje...

foto-70

16:55 Posljednje pripreme i na tribinama i svlačionicama. Pet minuta prije početka susreta tribine Koševa odlično popunjene, bit će ovo rekordna posjeta u historiji Premijer lige Bosne i Hercegovine.

16:46 Igrači su se povukli u svlačionice. Sve je spremno za derbi. Petnaest minuta do početka.

16:35 Bit će ovo ukupno 125. duel dva najveća bh. kluba, Sarajevo do sada ima 39 pobjeda, a Željezničar jedan trijumf manje, 47 susreta završeno je neriješenim rezultatima.

16:27  Najveći bh. stadion se polako puni, očekuje se preko 20.000 gledalaca.

16:22  Glavni sudija meča Ognjen Valjić će danas koristiti sprej prilikom prekida, što je prvi put u Premijer ligi Bosne i Hercegovine.

16:20 Poznati su i sastavi za odlučujuću utakmicu.

Sarajevo: Delač, Barić, Kovačević, Stojčev, Bekić, Velkoski, Tatomirović, Benko, Cimirot, Puzigaća, Bilbija

Željezničar: Antolović, Kvesić, Kosorić, Bajić, Đelmić, Čolić, Hadžiahmetović, Sadiković D., Bogdanović, Hasanović, Kokot.

16:11 Sarajevo odbrojava minute do utakmice godine. Za nešto manje od sat vremena na teren našeg najvećeg stadiona istrčat će fudbaleri Sarajeva i Željezničara.

Pobjednik će vjerovatno biti novi prvak BiH, a za ovaj derbi vlada nevjerovatno interesovanje.

Već su tribine gdje će biti smješteni najvatreniji navijači oba tima rasprodane, sjever i jug su planuli u rekordnom vremenu. Ulaznica je još ostalo za istok i zapad, i nema smunje da će tribine olimpijskog stadiona biti ispunjene do posljednjeg mjesta.

foto-72

16:05  Odlučujuća bitka za titulu prvaka Bosne i Hercegovine bit će odigrana danas u 17 sati na stadionu "Asim Ferhatović Hase" u Sarajevu. Ovaj, do sad najzanimljiviji duel gradskih rivala izazvao je veliku pažnju javnosti. Navijači jedva čekaju početak utakmice, a izvjesno je da će Koševo biti krcato.

Glavni grad je danima pun euforije, a tome svjedoči izjava trenera Željezničara, Milomira Odovića, na jučerašnjoj zajedničkoj pres - konferenciji.

- Šta je ovo, kao da je došao Bill Clinton, nekadašnji predsjednik SAD-a. Ova utakmica vrlo vjerovatno može odlučiti prvaka tako da je, u tom smislu, interesiranje i veće - kazao je Odović.

Sarajevo se uoči utakmice sezone suočava s brojnim povredama i izostancima zbog reprezentativnih obaveza. No, trener bordo kluba Dženan Uščuplić ne želi kukati.

- S obzirom na to da Sarajevo ima 23 igrača, mi nismo mnogo potencirali priču o izostancima naše dvojice juniorskih reprezentativaca Marka Mihojevića i Samira Radovca. Riješili smo sve nedoumice i nadam se da će Mario Barić biti spreman za ovaj susret. Kako god, desnog beka sigurno neće igrati Gojko Cimirot, on nam je potrebniji u sredini - rekao je strateg Sarajeva.

foto-73

Uščuplić je kazao da u njegovoj ekipi apsolutno nema nikakvog pritiska uoči odlučujućih 90 minuta.

- Drago mi je da ova utakmica vjerovatno odlučuje šampiona. Vjerujem da su igrači oba tima svjesni šta nosi ovaj duel. Ne slažem se da je pritisak veći na nama, ekipa nema apsolutno nikakvog pritiska - rekao je Uščuplić.

I u taboru "Plavih" s Grbavice vlada optimizam, a trener Željezničara Milomir Odović pritisak je prebacio na komšije.

foto-71

- Utakmicu očekujemo u dobroj atmosferi. Obje ekipe imaju svoje problema, ali mi smo ti koji ih imamo manje. Realno, na Sarajevu je veći pritisak. Imaju bod prednosti, igraju pred svojim navijačima, i mnogo su više uložili od nas. Ovo je, ipak, utakmica u kojoj se ide na pobjedu - rekao je Odović.

Strateg kluba iz Zvorničke 27 kaže da nema potrebe da dodatno motivira igrače pred meč sa Sarajevom. Dovoljna je činjenica da se igra vječiti derbi.

- Ova utakmica sama po sebi dovodi igrače do toga da budu motivirani. Na nama je da ih pokušamo čuvati hladne glave. Ipak, za iskustvo nema zamjene. U ovu utakmicu svi će ući maksimalno motivirani, jer je Sarajevo skup kvalitetnih pojedinaca i bit će izazov neutralizirati neke njihove igrače. Mi nećemo odstupati od našeg načina igre. Sarajevo je takva ekipa da mora igrati ofanzivno. Trebamo ih držati na distanci i u takvim situacijama sigurno je da će prema naprijed ostavljati prostora i za nas - istaknuo je Odović.

55574071-053c-43b5-9020-0413b0094cfb-dan-uoci-derbija-06-is-718x446

16:01 Susreti 28. kola nogometne Premijer lige Bosne i Hercegovine igraju se danas

Derbi će biti odigran na Koševu gdje se sastaju gradski rivali Sarajevo i Željezničar. Dvije ekipe su u vrhu tabele i ovaj meč mogao bi biti odlučujući u borbi za naslov prvaka BiH.

Zrinjski će pokušati doći do druge pobjede u nizu na gostovanju u Zenici protiv Čelika, kojom bi zadržao priključak za vodećim dvojcem.

Jedan od interesantnijih mečeva bit će odigran u Vrapčićima gdje se sastaju Velež i Sloboda.

U susretima ekipa koje se bore za opstanak sastaju se Travnik i Radnik te Mladost i Vitez.