REGION

EU I NATO POZIVAJU NA MIR Regija zabrinuta stanjem u Makedoniji

Specijalne snage makedonske policije napustile su Kumanovo

Fena

11.5.2015

Specijalne snage makedonske policije napustile su Kumanovo nakon sukoba s oružanom grupom u kojoj su tokom vikenda 22 osobe ubijene zbog čega su NATO i EU pozvali na suzdržanost i transparentnu istragu, a u ponedjeljak su zabrinutost zbog moguće eskalacije izrazile i zemlje bivše Jugoslavije.

Stanovništvo izbjeglo iz četvrti Kumanova koja je bila poprište sukoba i pretežito je nastanjena albanskim stanovništvom, vratilo se u ponedjeljak kućama, kazali su očevici, prenosi Hina.

Agencija Reuters piše da ulica Pere Ilievskog u ponedjeljak izgleda kao da je njome prošao tsunami, jer su zgrade oštećene prolaskom oklopnih vozila specijalne antiterorističke postrojbe makedonske policije.

NATO i Europska unija izrazili su "duboku zabrinutost" zbog nasilja koje je pobudilo strahove od izbijanja sukoba nalik onome iz 2001. godine, kada su se šest mjeseci borile makedonske oružane snage protiv albanskih pobunjenika koji su zahtijevali više prava i veću ulogu u makedonskom društvu.

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg pozvao je na suzdržanost i transparentnu istragu nasilja.

- Važno je da svi politički vođe i vođe zajednica zajednički rade na tome da se vrati mir i provede transparentna istraga kako bi se utvrdilo što se dogodio - citira Stoltenberga Reuters.

Stoltenberg je sve strane pozvao "da pokažu suzdržanost i izbjegnu svaku novu eskalaciju u interesu zemlje i cijele regije".

- Ovaj napad, ovaj događaj ne može i ne treba odvratiti pozornost od vrlo ozbiljne unutarašnje političke situacije u Makedoniji, od čije smo vlade i oporbe zatražili da počnu rješavati tu situaciju, da počnu sarađivati. Ovo se dakle ne bi trebalo iskoristiti kao prilika za odustajanje od rješavanja temeljnog problema s kojim je zemlja suočena i sasvim sigurno se ovaj događaj ne smije koristiti za dalje usložnjavanje situacije uvođenjem etničkih napetosti. To treba izbjeći i tražimo od svih odgovornih ljudi u zemlji i u susjedstvu da djeluju promišljeno, ujedinjeno, ciljano i transparentno - rekao je na konferenciji za novinare povjerenik Evropske unije za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johannes Hahn.

Makedonija je kandidatkinja za članstvo u NATO-u i EU.

Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović zabrinuta je zbog sukoba u Makedoniji i izrazila je duboko saučešće njenim državljanima, a posebno porodicama žrtava, u ponedjeljak u Kabulu u dijelu naselja u kojem su smješteni makedonski vojnici u međunarodnoj mirovnoj misiji.

Slovenski predsjednik Borut Pahor u ponedjeljak je telefonski razgovarao s makedonskim predsjednikom Đorgeom Ivanovim i osudio teroristički čin u Kumanovu te izrazio saučešće žrtvama napada.

Izraze saučešća makedonskom predsjedniku zbog pogibije osam policajaca uputio je i crnogorski predsjednik Filip Vujanović.

U nedjelju navečer policija je objavila da je operacija u Kumanovu završila.

- Oružana grupa je neutralizovana. Zona je pod kontrolom policije - rekao je glasnogovornik snaga reda Ivo Kotevski.

Prema njegovim riječima pet vođa pobunjenika su Albanci s Kosova. Vlasti su nastavile istragu dvadesetak osumnjičenih koji su privedeni i od kojih su neki već bili izvedeni pred suce.

Osam od 22 žrtve su policajci, a 14 su pripadnici oružane grupe, vjerojatno albanske nacionalnosti. Stanje 37 povrijeđenih policajaca stabilno je, rekli su medicinski izvori.

Makedonski dnevnici objavili su na naslovnici fotografije i imena policajaca ubijenih u sukobima.

- Teroristi su planirali pokolj u Makedoniji, no policija je uspjela spriječiti njihov monstruozni plan - piše provladin dnevni list Dnevnik i ponavlja riječi makedonskih dužnosnika da je teroristička skupina odgovorna za napade na državne ustanove.

Većina od 2,1 miliona Makedonaca su pravoslavni Slaveni, a četvrtinu čini albanska muslimanska manjina.

Kandidatkinja za pristup EU-u već deset godina, bivša Jugoslavenska Republika Makedonija prolazi tešku političku krizu u kojoj oporbena ljevica optužuje konzervativnu vladu za korupciju i protuzakonito prisluškivanje 20.000 ljudi, među kojima političare, novinare i kler, podsjeća Hina.