REGION

Skoplje: Protest pred zgradom Vlade, policija koristi vodene topove i šok-bombe

Zbog informacije da je premijer Gruevski prije nekoliko godina pokušao zataškati ubistvo

Autor:(D. K.)

5.5.2015

Makedonska policija vodenim topovima i šok-bombama pokušava da rastjera demonstrante koji već nekoliko sati protestuju ispred zgrade Vlade.

Najmanje pet osoba, uključujući i policajce, povrijeđeno je u sukobima demonstranata i policije ispred sjedišta vlade u Skoplju, koji su izbili pošto je opozicioni Socijaldemokratski savez objavio da je premijer Nikola Gruevski, prije nekoliko godina, pokušao da zataška ubistvo.

skoplje

TV Nova doznaje da je za vrijeme protesta ispred Vlade policija tukla novinara Zorana Ivanova, koji je zadobio lakše povrede.

Demonstranti su otišli do Saborne crkve, a dio njih je u Ilindenskoj ulici gdje policija pokušava da razbije grupu. U Ilindenskoj je trenutno više policije nego demonstranata.

Četiri osobe su privedene, ranjeno je više policajaca, a jedan čovjek u civilu je prevezen u bolnicu sa težim povredama.

c95bf651e1256e4ebbbacd486eadf73a

U bulevaru je zapaljen kontejner. Policija oklopnim vozilima i dimnim bombama pokušava da potisne demonstrante koji stoje ispred Vlade.

Demonstranti i dalje skandiraju "ubice, ubice".

Nikola Gruevski je ranije tokom dana, gotovo četiri godine od smrti Martina Neškovskog, rekao da je njega ubio policajac na dužnosti Igor Spasov. Tu činjenicu Zaev je objelodanio na konferenciji za novinare kao još jednu u nizu "bombi" u okviru projekta "Istina o Makedoniji", tako što je pustio nezakonito prisluškivani razgovor šefa tajne službe Saše Mijakova.

86c363f24b050e47ad504a3561bc2c0b

Prema njegovim riječima, podatak ko je ubio Martina Neškovskog je vlast sakrila od javnosti kako bi, kako je rekao, spasio policiju, ali i sebe i o tome pustio još jedan u nizu nezakonito prisluškivanih razgovora po nalogu premijera Gruevskog.

Lider SDSM-a je nezakonito prisluškivane razgovore počeo da objavljuje polovinom februara i tvrdi da je u protekle četiri godine Gruevski sa saradnicima prisluškivao više do 20.000 ljudi, među kojima su pripadnici pozicije, opozicije, intelektualci, novinari, ali i vjerski poglavari, prenio je B92.

Odmah poslije objavljivanja sadržaja prisluškivanog razgovora nekolicine zvaničnika Vlade, pristalice opozicije su se okupile u centru Skoplja, a tenzije su rasle kako je rastao i broj demonstranata.

U jednom trenutku došlo je do incidenta kada su u dvorište Vlade htjeli da uđu demonstranti, među kojima je bio i brat ubijenog Aleksandar Neškovski, prenosi skopska TV A1.

Četvero-petero pripadnika policije ga je napalo i spriječilo da uđe u zgradu Vlade i razgovara sa nekim od nadležnih.

Mediji javljaju da je stanje veoma napeto i da su građani posebno revoltirani jer policija snima protest.

Građani pozivaju policiju da im se pridruži u protestu, pitajući ih "koga vi štitite", javila je sa lica mjesta reporterka TV Nove.