BIH

Sarić: Zakon o radu je radnički ustav i predstavlja život za radnika

Predsjednik Nezavisnog sindikata zdravstva FBiH

Fena

27.4.2015

Nezavisni strukovni sindikat radnika zaposlenih u zdravstva FBiH najavio je da će se oštro usprotiviti onim rješenjima novog zakona o radu kojim bi bila smanjena stečena prava radnika i njihovo pravo na dostojanstven život koji ističe iz rada i prava na rad.

Predsjednik Nezavisnog sindikata zdravstva FBiH Abud Sarić istaknuo je na pres konferenciji u Sarajevu podršku svim mjerama i aktivnostima Saveza samostalnih sindikata (SSS) BiH u njihovim nastojanjima da u okviru svojih nadležnosti spriječe umanjenje prava radnika.

- Zakon o radu nije samo zakon, on je mnogo više od toga. Zakon o radu je radnički ustav i predstavlja život za radnika - kazao je.

Sarić je podsjetio da je "ako dođe do derogiranja prava radnika na način kako je to predviđeno, Savez samostalnih sindikat BiH donio operativni plan kako će se raditi u određenom momentu da bi to spriječili".

- Taj operativni plan predviđa mjere od otvaranja socijalnog dijaloga, do štrajkova, protesta.... Sve se to može realizirati, uz socijalni dijalog i uz poštovanje svih zakonskih okvira u kojima može djelovati sindikat - kazao je.

On je mišljenja da je jedini razlog zbog kojeg se donosi taj zakon zapravo ugrožavanje radničke klase, stavljanje van snage svih kolektivnih ugovora i pretvaranje radnika u najamne radnike.

- Neka ne misle vlastodršci da oni vladaju, ovom zemljom vlada MMF i Svjetska banka - kazao je dr. Sarić.

U susretu s novinarima upriličenom u povodu 1. maja - Međunarodnog praznika rada, ukazano je na loš položaj zaposlenih u zdravstvu FBiH i činjenicu da je to dovelo do povećanog odlaska zdravstvenih radnika iz BiH u inozemstvo te upozoreno da bi u narednom periodu taj trend mogao biti i pojačan.

Doktor Sarić kaže da je, preko Agencije za zapošljavanje, u prvom kvartalu ove godine u inozemstvo otišao 751 građanin FBiH koji ima završenu školu zdravstvene struke.

- Kao argument za odlazak može poslužiti podatak da je osnovna plata medicinskog tehničara u FBiH 660 KM, a u Njemačku ide za početnu platu od 1.800 eura. Istovremeno, ljekar specijalista u Njemačkoj ima prosječnu platu 3.500 do 4.000 eura - kazao je.