GLOBUS

ISTINA ILI LAŽ Je li Reagan molio Gorbačova za pomoć u borbi protiv vanzemaljaca?

Mnogobrojni sastanci dvojice predsjednika

(Al. Ti.)

21.4.2015

Bivši američki predsjednik Ronald Reagan tražio je Mihaila Gorbačova da Rusija pomogne SAD-u pri borbi s "vanzemaljcima", piše Jutarnji. Predsjednik i bivši glumac improvizirao je tokom mirovnog susreta u Ženevi u 80-ima te zatražio sovjetskog vođu da ga podupre u slučaju invazije izvan zemljskog života.

Reagan je ponovio upozorenje kada je pričao s grupom studenata, no njegovu naredni govori su pregledani, a svaka spomen vanzemaljaca je maknuta. Ovo upozorenje bivšeg predsjednika otkriveno je u knjizi o NLO-ima doktora Davida Clarkea, koja istražuje do koje mjere su Amerikanci vjerovali u priče o vanzemaljcima.

Zašto je Reagan sumnjao u mogući napad iz svemira?

Vjeruje se da je predsjednik bio ljubitelj naučne fantastike dok je radio u Hollywoodu kao glumac u B filmovima te da je bio ovisan o filmovima kao što su 'Dan kada je zemlja stala' i 'Bliski susreti treće vrste'.

Reagan je jednom prilikom priznao da mu je najdraža priča 'vanzemaljska invazija koja natjera Zemljane da zanemare nacionalističke svađe te da se udruže i bore protiv svemirskog neprijatelja zajedno'.

Njegov ljubav prema filmovima išla je toliko daleko da je organizirao privatno prikazivanje Spielbergovog filma 'Bliski susreti treće vrste' u Bijeloj Kući 1982. za suce, astronaute i druge uglednike.

Najdalje je otišao kada je svoju želju da se Zemljani zajedno bore protiv vanzemaljaca spomenuo svojetskom vođi. Gorbačov je tom molbom bio opravdano zatečen te je samo ljubazno promijenio temu razgovora.

Budući da je Reagan pokazivao sve veću zabrinutost zbog mogućnosti vanzemljaskog, zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost je nakon incidenta s Gorbačovim počeo češljati predsjednikove govore i kako bi uklonio sličan sadržaj.

Reaganova fascinacija sa vanzemaljcima ne može se smatrati nečim bizarnim kada se priča o Amerikancima, jer prema jednom Gallupovom istraživanju njih čak 57 posto vjeruje da su NLO-i stvarni, za razliku od samo 27 posto Britanaca koji vjerujuru u takvu mogućnost.