REGION

Milan Bandić osniva političku stranku

Mediji od početka godine nagađaju o datumu

Onasa

6.3.2015


Hrvatska će uskoro dobiti još jednu političku stranku, koja će se prema neslužbenim informacijama zvati Milan Bandić 365 - stranka rada i solidarnosti, a premda se o datumu osnivanja stranke i njenom imenu još nije javno očitovao, osnivač je ozbiljno krenuo u kampanju gostovanja u medijima i druženja s građanima. 
        
Tako će se povodom 8. marta, Dana žena, zagrebački gradonačelnik u nedjelju družiti sa Zagrepčankama u Udruzi Milana Bandića u Praškoj ulici, gdje će se od 11.00 do 13.00 sati okupiti gošće Udruge, uglavnom žene iz javnog, kulturnog i sportskog života Zagreba. 
           
Nova Bandićeva stranka izrasta iz Kluba zastupnika Nezavisne liste Milana Bandića u zagrebačkoj Gradskoj skupštini, odnosno Udruge Milana Bandića osnovane 29. decembra prošle godine i registrirane pod imenom Klub liste grupe birača Milana Bandića. Na facebook stranici Kluba bilježe porast broja članova tako da udruga danas broji više od 4.000 članova. 
        
Kako su izvijestili na facebooku stranici, u petak je udruzi pristupio i historičar umjetnosti Slobodan Prosperov Novak. 
        
Mediji od početka godine nagađaju o datumu osnivanja i imenu nove Bandićeve stranke, pa je tako bilo govora o 1. martu i Savezu za naprednu Hrvatsku, kao jednom od mogućih imena. 
        
Kao novi datum spominje se 14. mart, kada bi nova stranka trebala dobiti ime Milan Bandić 365 – stranka rada i solidarnosti, a osnivačka skupština održala bi se na Peščenici, zagrebačkom kvartu gdje je Bandić počeo svoju političku karijeru. 
        
Sve te informacije ni Bandić, a ni njegova udruga nisu službeno potvrdili, a on je u medijima tek najavio da bi se to moglo dogoditi do kraja marta. 
        
Bandić, također nije razjasnio ni nedoumice oko svoje eventualne ostavke, s obzirom da mu je zagrebački Županijski sud krajem februara odbio zahtjev za ukidanjem tzv. mjera opreza koje mu, među ostalim, brane i obnašanje gradonačelničke dužnosti. 
           
Medijima se žalio da se "osjeća kao parazit" jer prima plaću, a ne može obavljati svoju dužnost. Isto tako, ne može potpisivati službene akte niti biti prisutan u radu Gradske skupštine i Zagrebačkog holdinga. 
        
Bandića sada iščekuje odluk Ustavnog suda o žalbi na zabranu obavljanja gradonačelničke dužnosti. Ako ga Ustavni sud u međuvremenu ne vrati na posao, Bandić bi najkasnije do 2. juna mogao dati ostavku na dužnost gradonačelnika, kako njegova zamjenica Sandra Švaljek ne bi po zakonu automatski preuzela upravljanje gradom na još dvije godine. 
        
To bi Zagrebu donijelo prijevremene izbore za gradonačelnika i njegova dva zamjenika, koji se moraju raspisati u roku 60 dana od prestanka njegova mandata. 
        
Prema nekim analitičarima, mogli bi se istodobno dogoditi i izbori za Gradsku skupštinu, što se može desiti i krajem godine, bude li srušen prijedlog gradskog budžeta za 2016. godinu. 
        
SDP i HDZ, dvije najjače stranke u Skupštini, već su najavile da su spremne za prijevremene izbore kad god oni bili, te da imaju svoje kandidate za gradonačelnike. Iz SDP-a to bi bio čelnik zagrebačke organizacije Davor Bernardić, dok u HDZ-u još nisu izašli s konkretnim imenom, no tvrde da će to biti "jako" ime. 
        
HNS, također izlazi sa svojom kandidatkinjom, Ankom Mrak Taritaš, aktualnom ministricom graditeljstva i prostornog uređenja. 
        
Bandić je iz zatvora u Remetincu izašao 19. novembra, nakon što je uplatio kauciju od 15 miliona kuna i pred sucem istrage obećao da neće utjecati na svjedoke i obavljati svoju dužnost tokom istrage u aferi "Agram". 
        
Protiv Bandića je sredinom februara podignuta i prva optužnica kojom ga Uskok tereti da je s dvoje suoptuženika pogodovao udruzi "U ime obitelji" kojoj je prilikom prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma "Birajmo zastupnike imenom i prezimenom" navodno priskrbio nezakonitu korist od najmanje 308.000 kuna.