BIH

Tanja Fajon, članica Parlamenta EU, za "Avaz": Žalim zbog neuspjeha BiH

Bh. javnosti ostala u sjećanju kao veliki borac za ukidanje viznog režima za građane BiH

Tarik LAZOVIĆ

26.1.2015

Žalim zbog neuspjeha bh. političara, izjavila je u ekskluzivnom intervjuu za "Dnevni avaz" Tanja Fajon, članica Evropskog parlamenta, govoreći o nepostojanju dogovora bh. vlasti o izjavi koja bi deblokirala put država ka Evropskoj uniji. Fajon je bh. javnosti ostala u sjećanju kao veliki borac za ukidanje viznog režima za građane BiH.

U svjetlu jačanja kontrola na evropskim granicama zbog opasnosti od terorizma, Fajon izražava nadu da to neće ugroziti režim koji je sada na snazi.  

Poziv vlastima

Kako komentirate neuspjeh bh. političara da tokom četiri mjeseca naprave izjavu predanosti napretku i reformama za EU, što je traženo u novom pristupu Unije? Predsjedništvo BiH ovih je dana odustalo od namjere da napravi prijedlog teksta.

- Taj neuspjeh je neuspjeh za vašu državu. Vjerujem da postoje političari koji su tek dobili povjerenje ljudi u tako teškoj situaciji za BiH, teškom u ekonomskom i socijalnom okviru, kada nema perspektive za mlade, koji imaju istinsku namjeru da država krene naprijed. Prema modernoj, stabilnoj i kredibilnoj državi koja želi uskoro ući u EU i prihvatiti visoke principe demokratije, slobode, ljudskih prava, pravne i socijalne države. Ne želim vjerovati u neuspjeh. Političari su odgovorni i ta odgovornost je veća nego prošlih nekoliko godina. O tom dogovoru ovisi budućnost zemlje. U Evropi nam ne ide najbolje.

Trebamo toga biti svjesni svi, političari s jedne i s druge strane biznismeni, eksperti, sve sfere našeg društva trebaju nositi zajedničku odgovornost za svijet u kojem živimo. Sigurna sam da svaki građanin želi mir, slobodu i dostojanstvo.

Zbog toga samo mogu reći: Bh. političari, učinite sve što je moguće i više od toga za dobro svoje države. Napravite taj korak koji će zapamtiti ova i sve buduće generacije. I mi svi trebamo raditi isto. Tek onda naša Evropa će biti mjesto na koje ćemo biti ponosni.

Iz Brisela su posljednjih dana stigle informacije o planovima ministara unutrašnjih poslova za jače kontrole na granicama EU zbog terorističke prijetnje. Šta možemo očekivati?

- Ono što se dogodilo u Parizu šokiralo je Evropu i svijet. To je bio napad na sve nas, na naša temeljna prava, na slobode i demokratske vrijednosti za koje se evropsko društvo zalaže. Protiv terorizma i barbarizma trebamo se boriti sa solidarnošću, rame uz rame, za zaštitu naših normi i slobode. Odgovor evropskih lidera ne smije biti uzimanje slobode ili ograničenje temeljnih ljudskih prava. Svaki korak u promjeni šengenskih pravila treba oštro osuditi. Ne smijemo dozvoliti da borba protiv terorizma znači ograničenje slobode kretanja.

Šta to znači za Bosnu i Hercegovinu i je li ugrožen bezvizni režim, s obzirom na to da mnogi tvrde da je i BiH baza za regrutiranje ekstremista?

- Zemlje članice Šengena već danas imaju mogućnost da privremeno zatvaraju granice u slučaju neke alarmantne situacije. Dodatne promjene socijalisti i demokrati nikako neće dozvoliti. U tom kontekstu nemam informacije da bi zemlje EU tražile privremeno ukidanje bezviznog režima sa BiH. Ali, treba biti svjestan da mehanizam za to postoji i da još ima mnogo lažnih azilanata koji ugrožavaju bezvizni režim i služe osobito populističkoj i nacionalističkoj retorici političara na Zapadu, koji odavno žele zatvarati granice pred migrantima.

Podaci o putnicima

Kako u Evropskoj uniji vide napore za borbu protiv radikalizma i terorizma i postoji li bojazan od novih prijetnji?

- Postoji već mnogo mjera za borbu protiv radikalizma i terorizma. Evropska komisija predložit će u narednim danima još neke nove mjere. Pritisak evropskih vlada je da Evropa što brže moguće usvoji vlastitu bazu podatka o putnicima koji koriste aviokompanije (PNR - Passenger Name Record). U ovom trenutku države često idu predaleko, previše se fokusiraju na sigurnost.

Moramo biti oprezni

- Potrebna je posebna pažnja da zaštitimo temeljna ljudska prava i da sve mjere sigurnosti ne ograničavaju naše slobode, da ne idemo predaleko u našu privatnost. Evropski parlament prijedlog o PNR-u 2013. godine je već odbio. U Odboru Evropskog parlamenta za ljudska prava bit ćemo vrlo oprezni kada debata uskoro dođe na raspravu. Prijedlog EK o PNR-u koji je na stolu nikako nećemo prihvatiti - kaže Fajon.