BIH

Edward Ferguson: Nova vlast u BiH treba da preuzme odgovornost

Ambasador Ujedinjenog Kraljevstva u BiH

Onasa

23.11.2014

Ambasador Ujedinjenog Kraljevstva u BiH Edward Ferguson u intervjuu za Agenciju ONASA govori o novoj vlasti u BiH, angažmanu međunarodne zajednice u BiH, ekonomskoj saradnji UK i BiH, pitanju Palestine, terorističkoj organizaciji ISIL...

Šta očekujete od nove vlasti u Bosni i Hercegovini?

- Ne očekujem da rade bilo šta više od svog posla i onoga zbog čega su izabrani - da upravljaju. To znači preuzimanje odgovornosti. Znači pravljenje kompromisa. Iznad svega, postizanje rezultata po pitanjima koji su zaista važna građanima ove zemlje, poput jačanja ekonomije, otvaranja novih radnih mjesta, smanjenja korupcije i unapređenja zdravstvenog i obrazovnog sistema. Nadamo se da će političke vođe djelovati u interesu države, a ne samo u svom ličnom ili interesu stranke.

Prema Vašem mišljenju, da li bi novoizabrana vlast u naredne četiri godine mogla provesti reforme za ubrzavanje evroatlantskog procesa BiH?

- Novi pristup EU, koji je nedavno predstavljen, a koji je rezultat britansko-njemačke inicijative, je izričito osmišljen da podrži i nagradi napredak po pitanju političkih, ekonomskih i reformi u polju funkcionalnosti, putem jednakog napretka u procesu pristupanja EU. Veliki broj stranačkih vođa mi je rekao da oni misle da bi cilj nove vlasti trebao biti postizanje statusa zemlje kandidata za EU u naredne četiri godine. Taj cilj potpuno podržavam. Ali, nema puno vremena i mnogo toga važnog se mora uraditi kako bi se podržala uspješna aplikacija. Zato je veoma važno da se bez zadrške formiraju vladajuće koalicije na svim nivoima i da one brzo počnu raditi na provođenju ambicioznog plana reformi.

Očekujete li snažniji angažman međunarodne zajednice u BiH?

- Ja mislim da smo već svjedoci snažnijeg angažmana međunarodne zajednice, kao podrške našoj inicijativi. To je odraz široko rasprostranjene zabrinutosti naših međunarodnih partnera zbog nedostatka napretka u BiH posljednjih godina. Dani kada je međunarodna zajednica nametala svoju volju Bosni i Hercegovini su iza nas. Mi ne možemo želiti da ova zemlja uspije više nego što to žele njene vođe i građani. Tako da glavna odgovornost leži na novim vlastima. Mi smo spremni da ih ohrabrimo i podržimo sa bilo kojim planom pozitivnih reformi, ali, također, želimo da se građani ove zemlje uključe i da traže od svojih vođa da povedu ovu zemlju u pozitivnom smjeru.

Da li je ekonomska saradnja BiH i Ujedinjenog Kraljevstva na zadovoljavajućem nivou, te da li firme iz Ujedinjenog Kraljevstva planiraju investirati u BiH?

- Određeni broj britanskih kompanija već investira u Bosnu i Hercegovinu. Britanski poslovni klub ima oko 100 članova i mnogi od njih uspješno posluju. Volio bih vidjeti više investicija u oba pravca. Ali, istina je da je za britanske kompanije ovo tržište puno izazova. Porezi i doprinosi javnom sektoru su vrlo visoki, a birokratija i korupcija odbijaju potencijalne investitore. Ako želimo više stranih investicija u BiH, onda se mora što više raditi na ozbiljnim socio-ekonomskim reformama, poput onih koje su navedene u Sporazumu o zapošljavanju i rastu. Mi znamo šta se treba uraditi. Sada je sve pitanje političke volje, a mi se nadamo da ćemo, odmah nakon uspostavljanja nove vlasti, vidjeti brži napredak.