ZDRAVLJE U KUĆI

Pet namirnica koje trebaju jesti svi koji žele smršati

Čega se ne smijete odeći

(J. Be.)

21.11.2014

Tokom procesa mršanja brojni se odriču dotadašnjeg načina ishrane i prihvataju neka nova, često stroga pravila koja garantuju pad kazaljke na vagi. No za zdravo je mršanje najvažniji unos optimalne količine nutritivnih sastojaka koje mogu zadovoljiti samo određene vrste namirnica. Otkrivamo pet kojih se nikako ne biste trebali odreći tokom dijeta.

Namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama

Esencijalne masne kiseline nužne su za obavljanje funkcija u tijelu, no one organski u njemu ne postoje. Nužno ih je stoga unositi na svakodnevnoj bazi, losos, tunjevina, srdela, orašasti plodovi, maslinovo i laneno ulje sadrže omega- 3 masne kiseline.

Dokazano je naime da ljudi koji su pokušavali smršati uz pomoć vježbi i dijeta bolje kontroliraju šećer i holesterol ako su omega-3 masne kiseline dio njihove ishrane.

Cjelovite žitarice

Nisu svi ugljikohidrati neprijatelji, rafinirane i prerađene treba izbjegavati, dok su cjelovite žitarice bogate proteinima, vlaknima i vitaminom B važne za normalan rad probave.

Obiluju i vlaknima - koji produžuju osjećaj sitosti, aminokiselinama, vitaminom C, te sadrže više kalcija, magnezija i silicija od mlijeka. Važno je stoga u svoju prehranu uključiti moćne sjemenke poput amaranta, prosa, ječma, heljde, zobi i raži.

Jabučno sirće

Sirćetna kiselina, glavni je sastojak jabučnog sirćeta i odgovorna za bržu razgradnju škroba čime se olakšava gubitak suvišnih kilograma. Istraživanja su pokazala da svakodnevna konzumacija jabučnog sirćeta može smanjiti indeks tjelesne mase, nivo triglicerida i opseg struka.

Sirće je najbolje konzumirati u kombinaciji s vodom, važno je pripaziti na korištenje samo domaćeg sirćeta čiji udio sirćetne kiseline ne smije biti veći od 5 posto, čime ćete smanjiti rizik od želučanih tegoba.

Tamna čokolada

Red tamne čokolade koja sadrži 70% čistog kaka trebao bi biti sastavni dio dnevne prehrane. Tamna čokolada sadrži antioksidanse i polifenole, dok su teobromin, teofilin i kofein bioaktivne komponente kakaa koje djelujući na centralni nervni sistem smanjuje apetit i stvaraja osjećaj sitosti.

Kokosovo ulje

Kokosovo ulje je zasićena masna kiselina kojom dominira laurinska kiselina – poznata po svojim antibakterijskim i antivirusnim svojstvima. Djevičansko kokosovo ulje se lako probavlja, ne usporava probavnu, a organizam ga koristi kao brzi izvor energije.

Naime, zasićene masne kiseline tijelo ne koristi kao masti, nego kao ugljikohidrate. One naime ne cirkuliraju slobodno krvotokom i ne skladište se kako bi se povećala tjelesna težina, idu u jetru gdje se smjesta prerađuju u energiju koja ubrzava metabolizam. Kokosovo ulje možete koristiti kao dodatak jelima, a najveći efekat ima ukoliko svakodnevno pojedete jednu malu kašiku ulja.