BIH

Na mrežu bespravno priključeno 3.000 bojlera

ZENICA Problemi na početku nove sezone grijanja

Autor:A. DŽONLIĆ

25.10.2014

U Zenici, pored nelegalnog priključenja na sistem gradskog grijanja, veliki problem predstavlja i bespravna ugradnja kombiniranih bojlera na cijevne razvode centralnog gradskog snabdijevanja. Prema saznanjima Javnog preduzeća "Grijanje", na mrežu je trenutno bespravno priključeno oko 3.000 bojlera. 

Kućna upotreba   

Početak ovogodišnje sezone reaktivirao je i "staru" priču o problemu da građani vodu za grijanje radijatora koriste improviziranim priključcima i za zagrijavanje bojlera za kućnu upotrebu. U JP "Grijanje" kažu da je to potencijalna "bomba" zbog razlike u pritisku, ali i zbog onečišćenosti hemijskom pripremom postojeće vode u sistemu. 

- Osim što smanjuje kvalitet grijanja, posebno u kupatilima, bespravno priključenje bojlera može biti veoma štetno i opasno za zdravlje. U instalacijama daljinskog grijanja cirkulira industrijska voda koja je hemijski tretirana u pogonima proizvođača toplotne energije, "ArcelorMittala". U slučaju kvara ili pucanja cijevnog registra kombiniranog bojlera, voda iz instalacija grijanja lako može dospjeti u vodovodnu instalaciju i tada su posljedice nesagledive. Naša tehnička služba će svima koji prijave kombinirani bojler dati tehničku podršku na demontaži već ugrađenih bojlera - kaže direktor JP "Grijanje" Kasim Sarajlić.

Prema njegovim riječima, pomoć očekuju i od odbora etažnih vlasnika i predsjednika kućnih savjeta kao i stanara. 

Štetna voda 

Hemijskom analizom na Institutu "Kemal Kapetanović" voda iz sistema daljinskog grijanja proglašena je kao izuzetno štetna po živi svijet, ali je, dodaje Sarajlić, bezopasna za ljude i okoliš sve dok je u sistemu i ne miješa se s pitkom i vodom za higijenu.