REGION

Džihadisti koriste teritorij Hrvatske za odlazak u rat u Siriju i Irak

SOA prvi put u historiji objavila informacije o svom djelovanju

(F. Me.)

1.9.2014

Hrvatska sigurnosno-obavještajna agencija jučer je, prvi put u svojoj historiji, objavila javni dokument u kojem daje mnogo informacija o svom uređenju, djelatnostima i procjenama. Objavljivanje pedesetak stranica dokumenta u kojemu se saznaju neke od do sada strogo čuvanih tajni priličan je korak i za Hrvatsku, a sigurno golemi za glavnu hrvatsku tajnu službu.

Do sada je ta služba bila obavijena sa sedam biblijskih velova tajni. SOA otkriva kakvi tu zaposlenici rade, koliko su stari, koliko je žena, na kolikom su budžetu. Prvi put službeno potvrđuje da se intenzivno bavi terorističkim i aktivnostima islamskih ekstremista, koji iz susjednih zemalja odlaze na ratišta u Siriji i Iraku. Nadgleda stotine njih. Objavljuje i kakve ugroze prijete Hrvatskoj iz susjednih zemalja. Slični javni dokument poznaju i skandinavske države, Češka, Poljska, Italija, Velika Britanija, piše "Večernji.hr".

Jedna je od temeljnih zadaća SOA-e zaštita od terorizma i ekstremizma, a posebna se pažnja posvećuje prepoznavanju tzv. vukova samotnjaka, osoba koje su spremne izvršiti terorističke napade, a vrlo ih je teško povezati s terorističkim grupama jer imaju "čistu prošlost".

SOA, međutim prati nositelje ekstremističkih aktivnosti "ukoliko potiču ili provode aktivnosti koje su protivne zakonima RH", no procjenjuje i aktivnosti ekstremističkih skupina u državama u okruženju koje mogu ugrožavati RH. Daju svoju procjenu; "Iako je zabilježen trend porasta nasilja, huliganizma i ekstremističke retorike, ekstremističke skupine u RH su malobrojne i nehomogene te nemaju značajniji potencijal djelovanja".

Posebnu pažnju SOA posvećuje džihadistima. U SOA-inu dokumentu stoji da je "od 2012. u sukobima u Siriji, a kasnije i u Iraku, sudjelovalo više stotina boraca iz država hrvatskog susjedstva. Pri tome su neki od njih pripadnici najradikalnijih islamističkih grupa koje se bore na tom području".

No, zasad SOA nije identificirala osobe koje žive u RH a borile su se ili bore u "džihadističkim" redovima. "Međutim, „džihadisti“ hrvatsku teritoriju koriste kao tranzitno područje... zapaža se i njihov povratak u matične države gdje oni predstavljaju značajan sigurnosni rizik", navode u dokumentu.

I SOA registrira novinu da ovi sukobi sada "privlače i izvjesni broj žena koje sklapanjem šerijatskih brakova s „džihadističkim“ borcima odlaze u područje sukoba kao njihova podrška". Inače, po dostupnim podacima hrvatska obavještajna služba najveći dio pažnje usmjerava upravo prema BiH i regiji Sandžaka, te Crne Gore otkuda je do sada veliki broj pripadnika selefijskoga pokreta završio na ratištima u Siriji i Iraku.

Po procjenama, zabilježen je odlazak više od 140 pripadnika selefijskoga pokreta u Siriju i Irak iz BiH, a iz šire regije njih više stotina. Hrvatskim obavještajcima posebno su zanimljive ‘ključne figure’ selefijske zajednice koji djeluju u rubnim dijelovima BiH, ponajprije na području Cazinske krajine, Brčkog i području Hercegovine što je u neposrednoj granici s Hrvatskom, ali i zajednice u centralnoj Bosni.

Zabilježeno je da se upravo zatvorena naselja po uzoru na Gornju Maoču stvaraju na graničnim područjima s Hrvatskom što je i važno regionalno, ali i pitanje za sigurnost Evropske unije. Ovi projekti finansiraju se sredstvima arapskih zemalja, ali i sve brojnijih selefijskih zajednica iz Evrope.

Analiza SOA-e pokazuje i stepen sigurnosne ugroze koji RH prijeti iz susjedstva; "Prostor jugoistočnog susjedstva ne predstavlja značajniju sigurnosnu prijetnju za RH. Bez obzira na izazove s kojima se suočavaju države u regiji, oni za sada nisu takve prirode da bi u bilo kojoj od njih moglo doći do oružanih sukoba ili da bi mogli ugroziti sigurnost RH". No, agencija navodi kako se ne mogu isključiti etnički i socijalni nemiri u susjedstvu, a koji bi, onda mogli utjecati na interese RH.